Naši absolventi| Jonáš Jelínek| Poslední rok v St Andrews
24. listopadu 2015 Jonáš Jelínek

Poslední rok v St Andrews

„Než se naděješ, čtyři roky budou pryč.“ Tahle slova mojí mamky z letiště předtím, než jsem se vydal do St Andrews před třemi roky mi moc dobře utkvěla v paměti.

Pamatuju si, jak jsem si v duchu říkal, že čtyři roky v žádném případě rychle neutečou. Ale zmýlil jsem se, můj čas v St Andrews utekl opravdu neskutečným tempem. Právě na toto slova jsem si vzpomněl, když jsem letos naposledy v září přijížděl do St Andrews. I přesto, že můj čas zde se chýlí ke konci, pořád mám ještě rok na to si ho užít.

Předtím než napíšu něco o mých prvních dvou měsících posledního ročníku, napíšu krátce o tom, jak jsem strávil léto. Jelikož se ho pokaždé snažím strávit alespoň trochu produktivně, ani letos jsem neponechal nic náhodě a přihlásil jsem se na pár stáží. Podařilo se mi uspět u PwC, v jejichž centrále v Londýně jsem v červnu nastoupil jako stážista do oddělení daňového poradenství. Poněvadž přijímací proces do takovéto firmy je relativně zdlouhavý a skládá se z více úrovní, popíšu zde svoji vlastní zkušenost s tímto procesem. Poté, co jsem odeslal svoji online přihlášku, musel jsem složit online kvantitativní, logické a osobnostní testy. Následoval telefonický pohovor, který ověřuje, zda kandidáti disponují schopnostmi, jako jsou například schopnost pracovat v týmu nebo nahlížet na problémy z různých perspektiv. Po telefonickém interview bylo na řadě tzv. „assessment center“, což je celodenní akce, při které člověk absolvuje celou řadu cvičení a dalších testů. Pokud člověk úspěšně absolvuje i tuhle část přijímacího procesu, stále ještě nemá vyhráno. Závěrečnou fází celého procesu je interview s jedním z partnerů firmy. Navzdory mému očekávání, že půjde o velmi formální interview, se můj pohovor podobal spíše neformální konverzaci, která měla navíc velmi příjemnou kamarádskou atmosféru. Teprve až když jsem prošel tímhle posledním krokem, mi byla nabídnuta letní stáž.

Stáž samotná byla zajímavá, neboť s daňovým poradenstvím a s prací pro tak velikou firmu, jako je PwC, jsem neměl žádnou zkušenost. Organizace stáže byla opravdu perfektní. Vše začalo třídenním zaškolením, které se odehrávalo ve velmi luxusním resortu, kde se všichni stážisté navzájem poznali a byli zaškoleni do práce, která je během jejich stáže čekala. Následně jsem se již přesunul do Londýna a začal jsem samotnou stáž. Kanceláře PwC jsou posazeny přímo na břehu Temže vedle London Bridge a naproti Tower of London, a tak se mi, jelikož z mého oddělení byl výhled přímo na řeku, každý den naskytl nevídaný pohled na centrum Londýna. Během stáže jsem pracoval pro tým se zaměřením na privátní klientelu, především zámožné londýnské bankéře. Od začátku stáže jsem dostával smysluplné úkoly a měl za ně odpovědnost. Každý stážista dostal přiděleného svého osobního rádce, aby mu pomohl se začleněním do týmu a také „people managera“, který pomáhal s osobním rozvojem. Ačkoliv jsem obdržel nabídku na práci u firmy po skončení studia, náplň práce mě žádným způsobem neobohacovala, a proto si nemyslím, že ji přijmu.

Co se týče mých prvních dvou měsíců v St Andrews, byly převážně ve znamení studia a stovek hodin strávených v knihovně. V rámci Mezinárodních Vztahů pracuji celý rok na disertaci, pro kterou jsem si zvolil téma hladomoru v Somálsku v roce 2011 zkoumaje, kteří aktéři z něj profitovali a v jaké podobě. Na Arabštinu mám v tomto semestru dva moduly – Advanced Arabic, který navazuje na Media Arabic z minulého roku a Exile and Identity, což je literární modul, který se zaměřuje na témata exilu a identity v arabském kontextu.

To je prozatím vše o mém prvním semestru a příště napíšu víc o tom, jak se mi daří a jak pokračuje moje disertace.

 

Všechny články

1. července 2016

O čtyři roky a jeden titul později

Jakkoliv tomu nemůžu uvěřit, bylo to přesně na podzim 2012, kdy...

Více
4. března 2016

Plány po promoci

V dnešním příspěvku nastíním své plány na příští rok a popíšu, jak úspěšný jsem prozatím b...

Více
24. listopadu 2015

Poslední rok v St Andrews

„Než se naděješ, čtyři roky budou pryč.“ Tahle slova mojí mamky z letiště předtím, než jsem...

Více
6. července 2015

Třetí ročník úspěšně za mnou

Další léto a další dávka závěrečných zkoušek znamenají, že další...

Více
28. února 2015

Třetí ročník v St Andrews

Jelikož jsem momentálně velmi zaneprázdněn studiem, poskytnu vám pouze základní náčrt druhé...

Více
8. prosince 2014

Déjà-vu

Má cesta zpět do USA bylo jedno velké déjà-vu. Přestože jsem nikdy předtím v New Yorku nebydlel,...

Více
4. prosince 2014

Studia a podnikání

Předtím, než nastíním, jak se prozatím vyvíjí můj třetí rok v St Andrews, se vrátím k létu...

Více
2. července 2014

Vstup do Honours

Čas letí a já jsem již zdárně ukončil první polovinu čtyřletého studia v St Andrews, kde má...

Více
4. března 2014

Polární záře v St Andrews

Od konce listopadu, kdy jsem napsal svůj poslední příspěvek, se toho u mě příliš mnoho neu...

Více
20. listopadu 2013

Třetí semestr v St. Andrews

V dnešním příspěvku se krátce vrátím ke své letní stáži na Ministerstvu...

Více
24. července 2013

Od ledového Severního moře k tropické Ta...

Vzhledem k tomu, že se momentálně nacházím v Tanzánii a přístup...

Více
5. března 2013

Jaro v St Andrews

Po velmi dlouhých, téměř pětitýdenních prázdninách jsem zpět v St Andrews a k mému překvapení...

Více
19. listopadu 2012

Jen tak dál, St. Andrews!

Jak se říká, čas letí hrozně rychle, když se má člověk dobře. Ani náhodou bych neřekl, že už...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.