1. prosince 2016 Jennifer Za Nzambi

Zakládám nový spolek

V září jsem nastoupila do třetího ročníku na Univerzitě a netušila jsem, jak se ten bude lišit od dvou předchozích. Nevím, zda je to dobře či ne, ale přelom, který je na edinburské univerzitě mezi 2. a 3. ročníkem je opravdu markantní.

Nástupem do třetího roku nám začíná tzv. Junior honours. To znamená, že se již nemůžeme zaměřovat na volitelné předměty jako v minulých letech, nesbíráme procenta známek za pouhou přítomnost na hodinách a ani těm nejchytřejším se nestačí do učebnice podívat pár dní před zkouškou, aby si zaručili postup do dalšího roku. Ve třetím ročníku bereme látku daleko více do hloubky a očekává se od nás systematická příprava. Na druhou stranu se z nevýrazných a často vleklých úvodů do makroekonomie či statistiky staly dosti zajímavé předměty.

V rámci předmětu teorie her se zajímáme o matematické modely a jejich aplikace v aukcích, ve smlouvání či situacích, jak se jedinci v často strategicky kritických situacích mají chovat.  Pozitivní změnou je také to, že nás učitelé motivují aplikovat naše vlastní čtení k problémům, které řešíme. Přesunuli jsme se totiž z fáze, kdy někdy až slepě nabíráme informace o principech a ustálených metodách do fáze, kdy kriticky uvažujeme nad modely a kdy ne vše je černé na bílém.

I přes větší nápor se snažím věnovat mimoškolním aktivitám tak, jak tomu bylo doposud. I když je pravda, že se mi již nedaří být na každé hodině šermu, jak tomu bylo v minulém roce, jsem ráda, že jsem na sport nerezignovala.

Naopak jsem se pustila do pro mne poněkud neprobádaných vod a rozhodla se založit na Univerzitě spolek. Být součástí spolku (anglicky ‚society‘) je poměrně běžná věc. Je jich tu zhruba 250 a od štrikování přes skákání z padáku až po Tolkien spolek si vesměs každý přijde na své (dokonce i jedinci, kteří v prosinci surfují v Severním moři. Jejich odhodlání je obdivuhodné). Již od střední jsem se snažila naučit pár programovacích jazyků, protože si myslím, že jejich znalost mi může pomoci v rámci oblasti ekonomie, o kterou se zajímám a potenciálně i při hledání práce po škole. Když jsem přijela do Edinburghu, tak jsem zjistila, že většina mých spolužáků, především ale dívky, mají obrovský respekt z programování, přestože ví, že by se jim znalost jazyků jako je R či Python mohly hodit. Napadlo mne tedy založit spolek, který se bude zaměřovat na výuku programování pro studenty převážně z humanitních a přírodovědeckých oborů, kteří by se skrze přednášky ve škole k IT nedostali. Zkontaktovala jsem dva studenty informatiky a umělé inteligence a spolu s kamarádkou studující ekonomii jsme v říjnu spustily jakousi Beta verzi spolku jen s malou skupinkou studentů. Scházíme se v pátek, a přestože učíme zatím opravdu jen základy, je milé vidět lidi pookřát, když přijdou do kontaktu s programovacím jazykem. Před pár dny jsme podali přihlášku do studentské unie, aby nás pasovala na právoplatný univerzitní spolek, a tak s trochou štěstí budeme od příštího semestru učit více lidí a pokusíme se trochu smazat stigma, které tu panuje o IT, že se jedná o obor zapovězený studentům společenských věd.

 

Všechny články

30. srpna 2018

Pár rad

Nástup na vysokou školu kdekoliv může být dosti náročným procesem a při studiu v zahraničí...

Více
1. března 2018

Malý bucket list

Stejně jako mnoho dalších zahraničních studentů v Edinburghu bohužel jen zřídkakdy vytahuji...

Více
9. listopadu 2017

Poslední podzim

Nový školní rok jsem zahájila netradičně již před oficiálním začátkem, přípravou na tzv. Activities‘...

Více
3. července 2017

Brutalismus, lamy a školní víly

Musím se přiznat, že nejsem ten typ studenta, co se přes hromy...

Více
17. dubna 2017

Studentská konference

Před pár týdny se na naší univerzitě uskutečnila první studenty organizovaná ekonomická konference,...

Více
1. prosince 2016

Zakládám nový spolek

V září jsem nastoupila do třetího ročníku na Univerzitě a netušila jsem, jak se ten bude lišit...

Více
4. března 2016

Stáž aneb Hunger Games pro ekonomy

V druhém ročníku se mluví o stážích více než kdy dříve. Dlouhé...

Více
17. listopadu 2015

Druhé kolo

Druhý semestr prvního roku se překlenul v ten druhý a nyní se spolu s mnoha dalšími studenty...

Více
20. července 2015

Jaro! Je to v suchu..

Duben značí v Edinburghu období změn. Tráva bývá zelenější, zimní šeď narušují narcisy, které...

Více
9. března 2015

Studium v každém věku

Oscar Wilde jednou pravil, že ‚‚vše populární je špatné‘‘ a tak jsem se i já, snad na jeho...

Více
16. listopadu 2014

„Whit's fur ye'll no go past ye“

Předtím než jsem do Skotska dorazila, jsem měla spoustu barevných...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.