Naši absolventi| Eliška Zlámalová

Eliška Zlámalová

* 1993

Střední škola

Gymnázium, Praha 7, Nad Štolou 1; absolvováno 2012

Vysoká škola

The University of Edinburgh, UK, zahájeno 2012

E-mail

zlamalova.eliz@seznam.cz

Nejoblíbenější předměty

Především biologie a chemie, ale zajímá mě i spousta dalších předmětů jako například matematika, historie, fyzika, psychologie a další.

Cíle

Mým cílem je účastnit se výzkumu během mého studia na University of Edinburgh. Také bych chtěla hodně cestovat, věnovat se sportu a po dokončení univerzity dělat práci, která mě bude bavit a bude mít smysl.

Zájmy

Plavání a synchronizované plavání, jízda na koni, cestování, čtení, čas strávený s přáteli a mnoho dalších.

Představení studenta

„Vědec není ten, kdo správně odpovídá, ale ten, kdo se ptá na správné otázky“. Tak jako Claude Levi-Strauss jsem si také vždy pokládala velké množství otázek. Chtěla jsem chápat a vědět co nejvíc o tom obrovském světě kolem mě a fascinovala mě schopnost především přírodních věd na spoustu mých otázek odpovídat. Během mého studia na osmiletém Gymnáziu Nad Štolou mě uchvátila především biologie a chemie. Těmto předmětům jsem se začala brzy věnovat i mimo školu a se svými skvělými profesory, přáteli nebo i samostatně jsem se účastnila mnohých přednášek a kurzů.

Důležitý okamžikem bylo, když jsem se před 2 lety rozhodla, že se zapojím do soutěže Středoškolská odborná činnost, ve které studenti pracují na nejrůznějších projektech, sepisují odbornou práci a poté ji prezentují a obhajují před porotou z daného oboru. Po pečlivém rozmyšlení jsem si vybrala odvětví medicinální diagnostiky, protože perfektně spojuje biologii, chemii a velmi často i další přírodní vědy, a stala jsem se členem výzkumného týmu složeného z vědců VŠCHT Praha, 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Psychiatrického centra Praha.

Problematika, kterou se zabýváme, je monitorování neurotransmiterů v mozku a prenatální expozice metamfetaminem. Během mého již 18 měsíčního působení v tomto týmu jsem se toho mnoho naučila a lépe poznala i další aspekty této práce. Navíc jsem pochopila, že pracovat ve vědě mě bude vždycky naplňovat. Jen máloco se dokáže vyrovnat pocitu, který máte, když zjistíte něco úplně nového a držíte v ruce výsledky, které ještě nikdo před vámi neviděl. Otázek je sice vždy mnohem víc než odpovědí, já ale věřím, že pokud se mi podaří najít odpověď i jen na mizivou část z nich, hledání se vyplatilo. Je to cesta, jak udělat svět o trochu lepším. Přidat třeba i jen jeden dílek do skládanky, která na konci vytvoří něco, co pomůže tisícům lidí, je životní cíl, který má doopravdy smysl a pro který stojí za to tvrdě pracovat.

S projektem, který jsem zpracovala a sepsala na základě našeho výzkumu, a se zkušenostmi, které jsem získala, jsem následně vyhrála Středoškolskou odbornou činnost v kategorii chemie, soutěž České hlavičky v kategorii FUTURA „Řešení pro budoucnost“ a po úspěšných pohovorech a obhajobě mé práce jsem byla vybrána jako reprezentant České republiky v soutěži European Union Contest for Young Scientists.

Jsem si jistá, že právě tyto úspěchy, zkušenosti a vědomosti mi pomohly dostat se na skotskou University of Edinburgh, kde od září 2012 studuji obor Medical biology. Můj velký dík také patří Nadaci The Kellner Family Foundation, které vděčím za to, že je pro mě studium ve Velké Británii finančně o hodně únosnější. Teď už se jen nemůžu dočkat, až na univerzitu nastoupím, stanu se součástí tamějšího univerzitního života a zapojím se do jejich špičkového výzkumu.

Eliška Zlámalová
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.