Naši absolventi| Daniel Demovič| První týdny aneb vysoká škola (nejen) time...
24. října 2016 Daniel Demovič

První týdny aneb vysoká škola (nejen) time managementu

Čtečky biometrických pasů na letišti Stansted potřebovaly přibližně 12 nezávislých pokusů na mou identifikaci, a daly mi tak notnou chvilku času na rozmyšlení, kterou nohou vykročím do nové domoviny za novým životem. Nakonec se ukázalo, že čas věnovaný tomuto rozhodování jsem měl využít lépe. Za dosavadní tři týdny na britském ostrově to totiž byl můj jediný volný čas. A do studia na Cambridge se stejně vkročit nedá – jedině vrhnout po hlavě.

Kolej Trinity Hall (ročník založení 1350), je architektonickým i historickým skvostem. Je zároveň jednou z nejprestižnějších kolejí na Cambridge (s přihlédnutím na výsledky v minulých letech i na poměr přihlášek k přijetím). A jak jsem brzy poznal, je také velmi přátelská. Jednou z nesporných výsad, které zdejší koleje poskytují, je skutečnost, že všichni studenti mají k dispozici nesmírné množství akademiků i dalšího personálu, kteří jsou po ruce při jakýchkoli studijních, psychických, fyzických i materiálních problémech. Organizace činností a povinností však logicky náleží nám samotným.

Z důvodu poměrně obezřetné cizinecké politiky bank a úřadů jsem ze začátku potřeboval dlouhé hodiny na veškerou administrativu, jež se nedala zařídit předem. Stejně tak bylo nezbytné nakoupit spoustu věcí, které se nevešly do kufru. A v mezičase nešlo zanedbat ani navazování sociálních kontaktů s lidmi, kteří budou od nynějška mými kolegy i sousedy. V den mého příjezdu zbývaly do začátku školy 4 dny. Celý „adaptační“ proces jsem měl poměrně pečlivě předem promyšlen a rozvržen. Nakonec se však ukázalo, že plány budu muset z časového hlediska pozměnit a zredukovat alespoň na polovinu. Druhá polovina tzv. Freshers Weeku totiž připadla na odstrašující přednášky o požárních alarmech a následná požární cvičení.

Není tedy třeba dodávat, že některé vlastní organizační záležitosti se oproti mým plánům protáhly, nicméně nyní jsem již díkybohu zaneprázdněn pouze studijními záležitostmi. V dopoledních hodinách přednáškami, v odpoledních hodinách laboratorními pracemi a po večerech stohy příkladů. Počínaje prvním víkendem jsme se pustili do úvodního projektu - výstavby a měření parametrů vlastního mechanismu z Lega NXT. Ačkoliv Lego nezní příliš důstojně pro budoucí inženýry (doufejme), opak je pravdou – náročnost zadání a možnosti, které tato sada nabízí, jsou podle mě podnětnou vstupní branou do problematiky, které se budeme věnovat následující 4 roky.

Během prvního týdne jsem stihl i let na větroni (který byl jistou formou náboru do University of Cambridge Gliding Society) a také první tréninky veslování, kterému se již nyní věnuji pravidelně. Dále se budu podílet na stavbě studentských formulí, pravděpodobně jako člen týmu zabývajícího se designem a výstavbou převodovky a diferenciálů.

Ze své osobní převodovky zde na Cambridge využiji pouze nejvyšší stupeň, který jsem zařadil ihned po průchodu branou letiště. Musím však popravdě přiznat, že zatím pokaždé, kdy jsem šel spát ve tři hodiny ráno, jsem tak činil s pocitem, že jsem si vysokou školu lépe vybrat nemohl. A také s vědomím, že v dnešním světě nestačí být dobrý ve svém oboru. Je také potřeba ovládat tzv. soft skills. Time management je jednou z nich.

 

Všechny články

14. července 2020

Závěr studia v náročné době koronavirové...

V těchto dnech jsem, dle původních plánů, měl promovat na nádvoří...

Více
29. listopadu 2019

Návštěva Černobylu

Závěrečný rok mého studia oboru Engineering v Cambridge je již v plném proudu. Začal jsem se...

Více
16. června 2019

Všehochuť na závěr akademického roku

Závěrečný trimestr mého třetího ročníku na University of Cambridge...

Více
17. ledna 2019

Volitelné předměty

Ve 3. ročníku již na oboru Engineering nejsou předměty (moduly) společné, studenti si je vybírají...

Více
15. listopadu 2018

Stáž

Přechod z druhého do třetího ročníku byl pro mě velmi plynulý, léto jsem si tento rok téměř...

Více
15. června 2018

Odlišnosti studia techniky na Cambridge v...

Rozhodl jsem se, že v tomto článku spíše než zážitky (jichž je...

Více
18. února 2018

Integrated Design Project – největší zážitek...

Na konci předchozího článku jsem se krátce zmínil o projektu...

Více
8. listopadu 2017

(Staro) Nový začátek

Na britské poměry velice slunečný říjen zahájil můj druhý rok na Univerzitě v Cambridge. Jednou...

Více
26. června 2017

Období zkouškové a pozkouškové

První školní rok na univerzitě v Cambridge je oficiálně u konce....

Více
28. února 2017

Rozmanitost inženýrství v Cambridge

Když jsem v minulém článku zmínil úvodní projekt stavby robotických...

Více
24. října 2016

První týdny aneb vysoká škola (nejen) time...

Čtečky biometrických pasů na letišti Stansted potřebovaly přibližně...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.