Naši absolventi| Augustin Žídek| Třetina za mnou, rychleji než jsem čekal
2. července 2013 Augustin Žídek

Třetina za mnou, rychleji než jsem čekal

Třetina mého studia je za mnou a bylo to celé tak rychlé a intenzivní, že si ani ještě pořádně neuvědomuji, že už mám prázdniny. A taky že jeden ze tří roků na Cambridge už mám za sebou. Byl to můj asi nejrychleji prožitý akademický rok, a to především proto, že bylo neustále co dělat a co se učit.

Třetí trimestr v tomto roce byl dost jiný než předešlé dva. Ze dvou důvodů:

1. Byl to nejkrásnější trimestr co se počasí týče. Když jsem dorazil na začátku termu do Cambridge, jaro už bylo v plném proudu a ukazovalo mistrovství zahradníků, kteří sázeli stromy a květiny v college zahradách. Mají to báječně vymyšlené – v průběhu roku neustále něco kvete. Jakmile něco kvést přestane, začne kvést něco dalšího. Začalo to zlatými narcisy v King's, pokračovalo to tulipány v Clare's a v naší college, poté třešně v zahradách v Gonville and Caius a před Selwyn college...

Taky se konečně ukázalo slunce a na přednášky se dalo chodit v méně než čtyřech vrstvách oblečení jak tomu bývalo v předešlých trimestrech. Samozřejmě Britové, kteří asi nevnímají teplotu, nebo ji vnímají jinak než lidi z kontinentální Evropy, chodili v krátkých kalhotách a tričku. Takže bylo asi podle měřítek Angličanů teplo.

2. Tento trimestr byl trimestrem zkouškovým. To znamená, že přednášky běžely jen čtyři týdny a poté byl zhruba týden na revizi a následně začaly zkoušky. Zkoušky v mém oboru (informatice) byly pouze formou písemek, tedy neměl jsem žádné ústní zkoušky. Písemky trvaly vždy tři hodiny čistého času. Psal jsem dvě písemky z informatiky, dvě z matematiky a jednu z fyziky.

Jak už jsem psal dříve, University of Cambridge velice ctí tradici a stejně tak to bylo se zkouškou. Všichni invigilátoři (lidé dohlížející na průběh zkoušky) měli na sobě pláště a jako supi kroužili po obrovském sálu, ve kterém v pravidelných řadách seděli u stolků studenti. Zhruba minutu před začátkem zkoušky přečte hlavní zkoušející instrukce, zeptá se, zda má někdo dotazy, a poté již vysloví ono známé „The examination may now begin“. Ozve se zuřivé šustění papírů a před vámi jsou tři hodiny, které uběhnou jako nic a jediné co vám po nich zůstane je mírná ospalost a neschopnost už ten den pro bolest ruky napsat ani řádku.

U zkoušek v Cambridge je zvláštní to, že se jen velice těžko dají napsat na 100 %. Průměr u zkoušek v Cambridge je většinou kolem 55 %. Tíží vás jednak čas, jednak náročnost příkladů samotných. Naštěstí nás na tohle připravovovali naši cvičící, takže jsem od zkoušek neodcházel zdrcený, že jsem nestihl vyřešit úplně vše, jak bývá člověk zvyklý ze střední školy.

Na písemkách je skvělé to, že si člověk do velké míry vybírá příklady, které chce dělat. V informatice jsme měli čtyři sekce po dvou příkladech, ze kterých jsme si vybírali po jednom příkladu z každé sekce a ještě jeden navíc z libovolné sekce. V druhé informatické písemce jsme měli čtyři sekce po dvou příkladech a jednu sekci se třemi příklady a vybírali jsme si po jednom příkladu z prvních čtyřech sekcí a dva příklady ze sekce poslední. V matematice a fyzice byla část A, ze kterém jsme měli spočítat všechny příklady a další části, ze kterých jsme si opět vybírali po jednom příkladu.

Zkoušky se mi v zásadě líbily – na písemkách byly některé hodně hezké příklady, které bylo zábavné si vyřešit. Ale jsem rád, že už jsou za mnou a že si můžu si užívat prázdniny. Snad si je budu užívat stejně i poté, co 1. července dostaneme výsledky.

 

Všechny články

30. června 2016

Poprvé Branou Cti, podruhé na trávníku v...

Zdá se to být jako včera, kdy jsem měl imatrikulaci a bylo mi...

Více
7. března 2016

Když jedete rychle, tak zlomíte koloběžk...

Jedna z nejlepších věcí na druhém trimestru je to, jak se prodlužují...

Více
17. listopadu 2015

Počítačová laboratoř odhaluje svá tajems...

Letošní školní rok, čtvrťák, je značně odlišný od předcházejících...

Více
30. června 2015

Znovuobjevení reálného světa po zkouškác...

Bakalářská část mého studia je za mnou. Poslední – devátý – trimestr...

Více
25. února 2015

Cambridge – svět veverek a pečených holu...

Už před dvěma a půl lety, kdy jsem začal studovat na Cambridge,...

Více
10. listopadu 2014

Co dělá takový zvoník v Cambridge?

Tentokrát jsem se rozhodl udělat si cestu do Cambridge trochu...

Více
26. června 2014

Druhý ročník, 3. trimestr – Zkouškový tr...

Třetí trimestr začal poměrně vtipnou epizodou na letišti. Letěl...

Více
12. března 2014

Druhý ročník, 2. trimestr – aneb skupinový...

A je tu druhý trimestr druhého ročníku. V tomto momentě je už...

Více
19. listopadu 2013

Co dělat, máte-li směšnou čepici

Tak, a je to tady. Druhý ročník. Zní to velice strašidelně, protože...

Více
2. července 2013

Třetina za mnou, rychleji než jsem čekal

Třetina mého studia je za mnou a bylo to celé tak rychlé a intenzivní,...

Více
18. března 2013

Druhý trimestr v krajině, kde jsou sněženky...

Druhý trimestr byl o dost jiný zážitek než trimestr první. Z...

Více
3. prosince 2012

Jaké to je na „Mostě přes řeku Cam“?

První trimestr na Cambridge je za mnou. Byly to dva asi nejnáročnější...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.