Naši absolventi| Augustin Žídek| Co dělá takový zvoník v Cambridge?
10. listopadu 2014 Augustin Žídek

Co dělá takový zvoník v Cambridge?

Tentokrát jsem se rozhodl udělat si cestu do Cambridge trochu zajímavější. Vzal jsem to „zkratkou“ přes Berlín – napřed vlakem z Prahy do Berlína a poté odtamtud letadlem do Anglie.

Výlet stál rozhodně za to, a to z několika důvodů: Za prvé proto, že Berlín je nádherný. Připadá mi úžasné, kolik práce se stihlo udělat od války na obnově všech rozbombardovaných budov a parků. Taky je hodně zajímavé, kolik je v Berlíně památníků, muzeí a umění připomínajících válku. Hodně se mi líbí Německá filozofie ohledně války: říkají, že válku a její zločiny je třeba neustále připomínat, aby se lidé poučili a podobné chyby již v budoucnosti nezopakovali.

Za druhé v Berlíně je neskutečné množství muzeí. Díky kartičce MuseumsPass se jich dá navštívit v průběhu tří dní až 50, a to jen za 12 Eur. A co víc, všechna velká historická muzea a galerie jsou umístěna na jednom ostrově. Takže jsem viděl Ištařinu bránu a Nefertiti a nemusel jsem opustit bezpečí Evropské unie.

Poté jsem dorazil do Cambridge. Bydlím ve stejném domě jako minulý rok, jen jsem změnil pokoj za větší a hezčí: mám třikrát tak více oken než v minulém roce (tedy tři) a asi dvakrát tak větší plochu.

V prvním týdnu trimestru byl jako obvykle Societies Fair. Přestože už jsem tam byl dvakrát (v prvním a druhém ročníku), nikdy jsem si nevšiml society zvoníků. Tato society se zabývá tím, že každou sobotu chodí do kostela zvonit na věž. Zvonění ale nespočívá jen v prostém tahání za provaz, jedná se o takzvané výměnné zvonění. Ptáte se, co to je výměnné zvonění? Podle Wikipedie: „Výměnné zvonění je typ zvonění na sadu naladěných zvonů v sériích vzorů, které se nazývají výměny. Výměny jsou přesně matematicky definovány. Výměnné zvonění se liší od zvonkoher tím, že se nesnaží o vytváření melodie.“

Musím se přiznat, že to je těžší, než se na první pohled zdálo. Na prvním setkání nám tudíž dovolili jen tahat za provaz a i to bylo dostatečně těžké. Doufám, že mi čas dovolí navštěvovat tuto society častěji, abych se to naučil.

Když už mluvíme o societies, byla by ostuda nezmínit Stokes society. Minulý rok jsem se stal jejím doživotním členem a bylo to velmi dobře utracených 7 liber. Tato society organizuje každou středu večer populární vědecké přednášky. První přednáška tohoto trimestru byla o Ebole. Přednášel to pán, který, kdyby ho v roce 2005 byla WHO poslechla, by byl schopný možná zabránit rozšíření Eboly v Africe tím, že by se naočkovali netopýři. Druhá přednáška o týden později byla v pozitivnějším duchu: přednášel geolog, který je jeden z lidí, kteří plánují trasu pro vozítko Curiosity jezdící po Marsu. Povídal o zkoumání Marsu, geologii a o hledání životě na Marsu.

Třetí ročník je rovněž hodně zajímavý z akademického hlediska. Hodně mě baví předměty, které máme, především pak Zpracovávání přirozených jazyků, Kvantové počítání, Bioinformatika a Zpracovávání digitálních signálů. Taky letos píšu bakalářku. Programuji systém, který kreslí myšlenkové mapy na základě textu, který dostane na vstupu. V příštích zápiscích vám povím více, přece jen jsem teprve začal a ještě k tomuto nemám tolik co říct. Hodně mě to ale baví a těším se, až to bude fungovat.
 

Všechny články

30. června 2016

Poprvé Branou Cti, podruhé na trávníku v...

Zdá se to být jako včera, kdy jsem měl imatrikulaci a bylo mi...

Více
7. března 2016

Když jedete rychle, tak zlomíte koloběžk...

Jedna z nejlepších věcí na druhém trimestru je to, jak se prodlužují...

Více
17. listopadu 2015

Počítačová laboratoř odhaluje svá tajems...

Letošní školní rok, čtvrťák, je značně odlišný od předcházejících...

Více
30. června 2015

Znovuobjevení reálného světa po zkouškác...

Bakalářská část mého studia je za mnou. Poslední – devátý – trimestr...

Více
25. února 2015

Cambridge – svět veverek a pečených holu...

Už před dvěma a půl lety, kdy jsem začal studovat na Cambridge,...

Více
10. listopadu 2014

Co dělá takový zvoník v Cambridge?

Tentokrát jsem se rozhodl udělat si cestu do Cambridge trochu...

Více
26. června 2014

Druhý ročník, 3. trimestr – Zkouškový tr...

Třetí trimestr začal poměrně vtipnou epizodou na letišti. Letěl...

Více
12. března 2014

Druhý ročník, 2. trimestr – aneb skupinový...

A je tu druhý trimestr druhého ročníku. V tomto momentě je už...

Více
19. listopadu 2013

Co dělat, máte-li směšnou čepici

Tak, a je to tady. Druhý ročník. Zní to velice strašidelně, protože...

Více
2. července 2013

Třetina za mnou, rychleji než jsem čekal

Třetina mého studia je za mnou a bylo to celé tak rychlé a intenzivní,...

Více
18. března 2013

Druhý trimestr v krajině, kde jsou sněženky...

Druhý trimestr byl o dost jiný zážitek než trimestr první. Z...

Více
3. prosince 2012

Jaké to je na „Mostě přes řeku Cam“?

První trimestr na Cambridge je za mnou. Byly to dva asi nejnáročnější...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.