Naši absolventi| Anežka Svobodová| Univerzitní podzim potřetí
7. listopadu 2014 Anežka Svobodová

Univerzitní podzim potřetí

Hned po příjezdu do Exeteru mě přivítaly nejrůznější záležitosti pohlcující mou pozornost, takže jsem ještě mezi studiem a různými projekty neměla čas zastavit se a reflektovat svůj studentský život.

Některé spolky a projekty jako by na mě v Exeteru doslova čekaly - hned první den jsem byla obeznámena se situací jejich vývoje a mohla jsem se pustit do práce. Jedním z nich byla i naše dlouho zakládaná československá společnost.

Během prvních týdnů byla definitivně Guildem (studentská organizace) afiliována Czechoslovak Society, na jejímž založení jsem pracovala již od roku 2012. Ne že by se v tomto mezičase nic nedělo - společnost se scházela neoficiálně, jen neměla přístup k výhodám poskytovaných Guildem, jako třeba zázemí, rozpočet nebo možnosti propagace aktivit. Nyní se ale už jako členka komitétu mohu starat o to, abychom se nejen scházeli, ale také rostli jako organizace, která propaguje českou a slovenskou kulturu mezi zahraničními studenty. Zatím se nám podařilo zorganizovat dvě všeobecná setkání, jedno sváteční posezení v rámci oslav státního svátku 28. října a také jsme se ve spolupráci s Ruskou a dalšími evropskými společnostmi podíleli na organizaci Halloweenské párty, kde došlo k propagaci naší společnosti a networkingu s ostatními zahraničními studenty.

Ráda bych zde vylíčila zážitek, kdy mi naše Czechoslovak society dovolila pocítit, že život se neubírá lineárně kupředu, ale ve spirálách. Je podzimní středeční večer a my po škole schůzujeme u dlouhého stolu a probíráme jednotlivé body agendy. Plánujeme školní kulturní akce na první pololetí: chce rada letos slavit Halloween, nebo spíš dušičky? Jaký je rozpočet a pro koho akce bude? Ondra Sitta vznáší podnětnou připomínku a já na ni reaguji... Počkat, tahle scéna dějící se v roce 2014 na univerzitě v Exeteru, se už stala přece v roce 2009 v Open Gate na zasedání studentské rady! Prožila jsem zcela reálné déjà vu, kdy jsem se během setkání československé společnosti vrátila 5 let zpátky na radu do OG. Ačkoliv to byl zážitek téměř totožný, kontext reality se mezitím stihl značně změnit: Ondra už není studentem v uniformě, ale zaměstnanec marketingové firmy v obleku a já už ho nepotkávám při cestě do jídelny na večeři, ale při cestě po Exeteru z univerzity a z práce. Čas letí. Ale každé setkání s lidmi z Open Gate ho naštěstí vrací zpátky.

Dalším spolkem, který na mě v Exeteru čekal, je má milovaná Out of Doors Society, kde jsem letos obdržela pozici Event Officer. Tato společnost, ač není přímo akademicky rozvíjející, je pro mě v jistém smyslu jednou z nejcennějších, neboť díky ní poznávám mnohé zajímavé studenty s podobnými zájmy, nemluvě o tom, že jsem na jednom z pochodů našla svého study buddyho na předmět Economics of Politics. Výlety netřeba komentovat, stačí se podívat na níže přiloženou fotografii, která je myslím vystihující.V rámci dobrovolnické práce jsem si letos vybrala společnost Enactus, která zaštiťuje studentské projekty pomoci komunitě s uplatněním akademických znalostí studentů. Známým projektem je business consulting, kdy studenti ekonomických oborů pomáhají neprosperujícím lokálním podniků změnit strategii obchodu tak, aby zvýšili jejich zisky. Projekt, do jehož čela jsem se postavila, se ovšem netýká lokálního podnikání, ale rozvoje zemědělských komunit pomocí výroby a prodeje produktů z biouhlí, které nejenže pomáhá zvyšovat úrodnost půdy (a tím i výnosů), ale dá se také použít k výrobě briket vhodných jako ekologická alternativa jiných paliv, popřípadě také jako uhlíkový vodní filtr, což se ovšem musí ještě vědecky otestovat. Nyní před sebou se svým týmem mám velkou výzvu; během roku musíme uskutečnit výzkum a konkrétní plán nabídky pro farmářské komunity, abychom se v létě mohli vydat do jedné z cílových lokalit.

No a kromě těchto mimoškolních aktivit věnuji valnou většinu času především studiu, které mě letos mimořádně intelektuálně naplňuje. Možná je to tím, že jsem se konečně dostala za hranici obecných předmětů, možná jsem se jen naučila vnímat studium kontextuálně a propojovat si nové vědomosti s politickým a ekonomickým děním kolem sebe. Nejvíce ze všeho mě nyní těší studium politické teorie, kde se v jednom předmětu věnujeme teoretickému základu principů rozhodování (například teorie her); zatímco v druhém analyzujeme, jak reálné historické teorie (jako například institucionální liberalismus) převzaly tyto předpoklady a vystavěli na nich rámec vysvětlující soudobé dějiny. Nemluvě o tom, že na hodinách politické filosofie čteme Hegela, Marxe a Milla, abychom získali i filosofické porozumění stojící za vývojem dobové teorie. A to vše se nakonec prolíná s ekonomickou teorií, kde situaci zkoumáme sice z neoliberálního pohledu, ale zato jinými prostředky - matematickými a grafickými; což myslím dokresluje kompletní pohled na fungování mezinárodní politiky a trhů.

Zatím jsem se ještě nestihla ani na chvilku nudit - mezi školou a povinným čtením, kterého je letos opravu hodně (300 až 500 stránek týdně) se věnuji spolkům a univerzitním aktivitám, takže mi čas ubíhá opravdu překotně rychle. Přijde mi, že jsem zde teprve třetí týden, rozhodně ne třetí měsíc. Myslím, že je to tím, že mě letos škola opravdu baví.
 

Všechny články

3. července 2017

Diplomka, svatba, princ a stěhování

Druhý semestr mého magisterského studia utekl jako voda, byl...

Více
21. února 2017

Zákulisí příprav konference LED Forum

Hlavní událostí, která vyplňovala můj volný čas v únoru, bylo...

Více
2. listopadu 2016

Velkoměsto Londýn

I když je tohle můj poslední školní rok, mnoho jeho aspektů letos zažívám poprvé.

Více
30. června 2016

A je hotovo.

Poslední semestr pro mě byl nekonečně dlouhý a namáhavý, snad ze všech nejtěžší. Když se zpětně...

Více
26. února 2016

Zkoušky, LSE a ekonomické experimenty

Druhý semestr letos v Exeteru začínal velmi brzy, první zkoušky...

Více
16. listopadu 2015

Zpět na univerzitu

Ani jsem si nestačila zvyknout na horké léto a prázdniny utekly jako by se jednalo o pár týdnů...

Více
1. června 2015

Po zkouškách

Druhý semestr jako obvykle utekl neskonale rychleji než ten první - nevím jestli to bylo přívětivějším...

Více
27. února 2015

Etiopský uhelný projekt

Po Vánocích mě čekaly tři zkoušky, které se odehrály všechny v rámci jednoho týdne. Celkem...

Více
7. listopadu 2014

Univerzitní podzim potřetí

Hned po příjezdu do Exeteru mě přivítaly nejrůznější záležitosti...

Více
30. června 2014

“Jak se stát Britem” - George Mikes

Letos na jaře se mi do rukou dostala velmi zajímavá kniha, která...

Více
27. ledna 2014

Povánoční radosti

Mojí první povánoční radostí bylo netradiční zakončení prázdnin prezentací o mé alma mater,...

Více
11. listopadu 2013

Podzim mnoha barev

Podzim bývá obdobím útlumu, kdy teplé a přívětivé léto začne pokradmu nahrazovat studená zimní...

Více
17. června 2013

Ještě před nedávnem bych si nepředstavov...

Ještě v pololetí tohoto roku bych neřekla, že jarní prázdniny...

Více
26. února 2013

Invigilátoři, ekologie a florbal

Kdybych měla napsat jediné slovo, které mi během uplynulých týdnů...

Více
30. října 2012

Život v království

Po dlouhých týdnech prázdnin přišel dlouho očekávaný okamžik odjezdu na univerzitu do Spojeného...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.