Naši absolventi| Anežka Klustová| Vzpomínka na Singapur a život v CERNu
30. srpna 2019 Anežka Klustová

Vzpomínka na Singapur a život v CERNu

Je krásné sobotní ráno, půlka července. Sedím ve vlaku mezi Ženevou a Curychem a popíjím kávu. Při pohledu na ubíhající scenérii švýcarských hor na jedné straně a Ženevského jezera na straně druhé se snažím vybavit si všechny významné události posledních několika měsíců. Je to zvláštní; nejsou to ani dva měsíce od doby, kdy se moje singapurské „dobrodružství“ uchýlilo ke konci, a přesto se mi uplynulý rok při ohlédnutí zpět jeví tak nějak vzdáleně, až cize – jako kdyby se odehrál někdy v minulém životě, nebo snad ve snu…

Na National University of Singapore se mi podařilo navštěvovat jeden z nejzajímavější předmětů za celou svoji dobu na univerzitě – Úvod do teorie částicové fyziky, získala jsem svou vysněnou stáž, a hlavně jsem potkala skvělé lidi a navštívila úžasná místa, o kterých se mi dřív ani nezdálo. Projela jsem se kultovním Star Ferry (hvězdným trajektem) s výhledem na pitoreskní panorama Hong Kongu, povečeřela typický kantonský dim sum v michelinské restauraci, vyzkoušela jsem jízdu tzv. ding-ding, klasickou dvoupatrovou tramvají, nebo snad známým eskalátorem Central – Mid-Levels, jenž je nejdelší na světě. Taky jsem se vydala na Borneo, kde jsem se prostřednictvím starých rybářských bárek přemisťovala z jednoho malého, většinou panenského a neobývaného, ostrova na druhý, a kde jsem viděla jedny z nejkrásnějších pláží v mém životě, s ještě kouzelnějšími západy slunce. Lezla jsem po horách, procházela se deštným pralesem a poznala jsem krásy exotické divočiny, kterou Borneo nabízí. Zároveň jsem se dozvěděla více informací o kriticky ohrožených orangutanech v rehabilitačním centru Sepilok. Rovněž jsem se snažila odškrtnout si některé z „X věcí, které musíte v Singapuru navštívit“, a proto jsem se po dlouhých a intenzivních týdnech strávených na univerzitě občas rozhodla opustit brány kampusu a ocitla se třeba u Marina Barrage pozorujíc vyhlášené světelné show, v restauraci v moderní čtvrti Clarke Quay, nebo na pláži na ostrově Sentosa.

Můj rok strávený v Singapuru měl své dobré dny, špatné dny a všechno mezi tím. Nebudu lhát, byla to jedna z nejtěžších výzev, se kterou jsem se musela vypořádat, ale také něco, z čeho budu těžit po zbytek svého života. Navíc jsem po obdržení výsledků zkoušek zjistila, že se mi podařilo dosáhnout First Class i ve třetím ročníku. Do čtvrťáku, posledního roku mého studia na UCL, můžu nastoupit s klidným svědomím a co se týče akademických výsledků, s nejlepší možnou pozicí, jakou jsem mohla mít. A to už se mi vyplatilo nyní, jelikož jsem si zajistila první volbu tématu své magisterské práce „Exotic contributions to double beta decay“, s hlavním cílem identifikovat nové modely rozpadu izotopů ve dvojitém beta rozpadu.

Ale proč jsem teď ve Švýcarsku? Jak jsem již zmiňovala, získala jsem svou vysněnou letní stáž – v CERNu! Jsem součástí skupiny zabývající se fyzikou neutrin a pracuji na vývoji prototypu nového detektoru Super-Fine-Grained Detector (SuperFGD) a jeho kalibračního systému pro výměnu blízkého detektoru T2K v roce 2021. T2K je experiment v Japonsku, který zkoumá oscilace neutrin, příp. antineutrin v budoucnosti, což by mohlo vést ke zjištění, zda neutrina jsou či nejsou Majorana částice, tj. že neexistuje žádný rozdíl mezi neutrinem a antineutrinem.

Věřte mi, když řeknu, že pro studenta částicové fyziky neexistuje více inspirativní a formativní zkušenost, než dostat příležitost stát v popředí vědy a být nějakým způsobem asociován s CERNem. Jen myšlenka toho, že mám právě teď v batohu svůj cernovský odznak a jsem součástí této mimořádné spolupráce vědců z Evropy a ze světa, je neskutečná. A to obzvláště proto, že jsem se alespoň na krátkou chvíli stala jedním z členů instituce, kde byla experimentálně potvrzena existence Higgsova bosonu, a jehož objev byl jednou z hlavních událostí formující můj zájem o částicovou fyziku v jeho rané fázi. 

Budu-li se závěrem snažit o shrnutí, jsem si jistá, že mám před sebou vzrušující léto – během týdne trávím čas v laboratoři a o víkendech cestuji po Švýcarsku či Francii. A v září? To se budu stěhovat zpět do Londýna, připravovat se na můj poslední rok na UCL a také se začínat poohlížet po případných PhD pozicích po ukončení studia – protože jak se, alespoň v angličtině, říká: „The carousel never stops turning“.

Všechny články

14. července 2020

Zrušená promoce aneb Dokončení studia na...

Když jsem se před čtyřmi lety doma připravovala na maturitu,...

Více
28. února 2020

PhD volá, ale nejdřív diplomka

Můj poslední rok na University College London se nenávratně blíží...

Více
29. listopadu 2019

Začátek konce aneb Poslední rok na UCL

Poslední srpnové dny se nesly v duchu loučení se se stáží v CERNu...

Více
30. srpna 2019

Vzpomínka na Singapur a život v CERNu

Je krásné sobotní ráno, půlka července. Sedím ve vlaku mezi Ženevou...

Více
18. února 2019

Celebritami v Indonésii, unavenými studenty...

„Všude bílo, mrzne a vlaky nejedou,“ čtu jako jednu z prvních...

Více
4. října 2018

Částicová fyzika, singapurská edice Bradavic...

Koncem července, po dvou letech strávených v Londýně, nastal...

Více
7. července 2018

Pozkouškový vlak nejistot aneb příští zastávka...

Čím dál více jsem si vědoma faktu, že původně detailně a perfektně...

Více
28. února 2018

Jeden centimetr sněhu a specializovaná pracoviště...

Teplota klesla pod kritickou hranici nula stupňů Celsia, rekordy...

Více
20. listopadu 2017

Kombinézy, translamanšské intervence a půlnoční...

Na Oxford Street už zase září vánoční výzdoba a všechno tak nějak...

Více
7. července 2017

Život za kanálem: Rok první

Zdá se mi to skoro až neuvěřitelné, že už mám za sebou svůj první...

Více
28. února 2017

StARs, věčný život v laboratoři a roztomilá...

Začátek druhého semestru na UCL začal velice ‚zlehka‘ první zkušeností...

Více
15. listopadu 2016

Osobní efektivita v testovacím období

Poslušně (a naprosto vyčerpaně) hlásím, že zahájení čtyřletého...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.