Naši absolventi| Agatha Cimbalová| Trpělivost a vytrvalost aneb Život v lab...
28. února 2020 Agatha Cimbalová

Trpělivost a vytrvalost aneb Život v laboratoři

V rámci čtvrtého ročníku oboru biomedicíny na UCL, studenti musí splnit celoroční výzkumnou stáž v jednom z laboratorních zařízení spojených s universitou. Mně se tímto způsobem poštěstilo získat studentské výzkumné místo v genomické laboratoři profesora Jurga Bahlera, která se soustředí na biologii buněčného stárnutí a na studium exprese genů, genotypizaci i fenotypizaci, a v září 2019 jsem nastoupila na pozici stážisty na plný úvazek. Práce v laboratoři je velmi specifická a pro většinu nevědecké veřejnosti zůstává záhadou, jak vlastně probíhá. Ráda bych vám proto přiblížila, jak vypadá můj každodenní život laboratoři, a popsala, co mě na vědecké práci nejvíce překvapilo.

Každý pracovník laboratoře má svůj vlastní projekt. Projekty se sice můžou překrývat, či si vědci můžou pomáhat, avšak zásadní je, že každý má svou vlastní vědeckou tezi, kterou se snaží potvrdit či vyvrátit. Za svůj laboratorní projekt jsem si vybrala studium genu, kdy se snažím určit jeho funkci v modelovém organismu Schizosaccharomyces pombe. V září jsem si vytvořila plán experimentů, a tedy jsem již od začátku přibližně věděla, jaké metody budu využívat. Nicméně, s postupem času a více daty si metody přizpůsobujete a měníte, což dělá práci v laboratoři rozmanitou, zároveň však riskantní, neboť se jednoduše necháte rozptýlit.

Má každodenní práce v laboratoři vypadá následovně. Každé pondělí si udělám plán experimentů na celý týden dopředu, neboť většina z nich trvá déle než jeden den. Kvůli inkubačním dobám experimentů je jich možné dělat několik najednou, kdy během pauzy u jednoho pokračujete s dalším. Z vlastní zkušenosti však vím, že abyste dosáhli takto pokročilého multitaskingu, potřebujete nutnou dávku zkušeností, a proto se u těžších experimentů snažím soustředit jen na jeden projekt najednou a v pauzách si čtu vědecké články spojené s tématem.

Na vědecké práci mě nejvíce překvapilo, jak dlouho všechno trvá. Nejdříve jsem se o metodách učila na přednáškách, abych pochopila základní principy experimentů. Poté když jsem si četla vědecké publikace, často jsem si říkala“ „a proč nezkusili jinou metodu,“ anebo „jak jim tento projekt mohl trvat 4 roky.“ Nyní již chápu jejich časovou frustraci. Nejenže v laboratoři všechno dlouho trvá, experimenty jsou dlouhé a zabírají obvykle i několik týdnů, ale především jakožto vědec často selháváte. Člověk udělá chybu, zapomene přidat přísadu, porouchá se stroj, nebo něco vyjde jinak, než s čím jste počítali. Již několikrát se mi stalo, že dvoutýdenní experiment z neznámých důvodů nevyšel a musela jsem jej opakovat celý znovu a najít kámen úrazu. Z teoretických hodin jsem si vždy myslela, že uděláte jeden experiment a už je všechno hotové a vyzkoumané. Ach, jak jsem se mýlila!

Nyní jsem již za půlkou svého výzkumného projektu a když zhodnotím, co mě laboratorní prostředí naučilo, byla by to schopnost selhat. Pochopila jsem, že je v pořádku, když se něco nepovede hned na první pokus a že do kýženého cíle se lze dostat jen pomocí tvrdé práce.  Osvojila jsem si vědeckou trpělivost a vytrvalost, dvě schopnosti za které budu na vždy vděčná. Život v laboratoři je rozmanitý, fascinující, avšak zároveň i frustrující. V každém případě, žádná přednáška vás nedokáže připravit na to, jaká práce opravdu je, musíte si laboratoř zažít sami.

Všechny články

7. září 2020

Konec vysokoškolského studia během pande...

Do roku 2020 jsem vstupovala s vědomím, že to bude velmi důležitý...

Více
28. února 2020

Trpělivost a vytrvalost aneb Život v lab...

V rámci čtvrtého ročníku oboru biomedicíny na UCL, studenti musí...

Více
22. září 2019

Tipy a triky pro nové studenty v Londýně

Začátek školního roku se blíží. Studenti vysokých škol se vrací...

Více
1. března 2019

Modelové organismy

Letos se věnuji své bakalářské práci, během níž jsem součástí laboratoře studující Schizosaccharomyces...

Více
15. listopadu 2018

Univerzitní život plný vědy a přátel

Tento podzim jsem se stala studentkou třetího ročníku, během...

Více
1. července 2018

Poznávání vlastní kultury skrze studium v...

Dubnové prohlášení českého poslance o tom, že na Erasmus jezdí...

Více
28. února 2018

Nové výzvy na UCL

Jak ten čas letí. Připadá mi, jako by to bylo včera, kdy jsem se připravovala na nové vysokoškolské...

Více
15. listopadu 2017

Kudy teď

Zdali jste jako já chodili na obecné gymnázium a Vaše zájmy nebyly vždy zaměřené na jedno konkrétní...

Více
14. července 2017

Ohlédnutí za úspěšně dokončeným prvním rokem...

První ročník vysoké školy je již za mnou. Zvláštní pocit. Tento...

Více
2. března 2017

Chléb a hry. Akademický život na UCL

Prvním rokem studuji obor Biomedical Sciences na londýnské univerzitě...

Více
16. listopadu 2016

Emoce a okamžiky aneb Jak se cítí studentka...

Sedíte v letadle a čekáte. Čekáte na nové začátky, na nové zážitky,...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.