2. července 2013 Adam Pečeňa

Zavíráme

Tak, a první rok je za mnou. A dokonce se dá podle známek i aktivit soudit, že relativně úspěšně. Průměr, s nímž jsem zakončil svůj úvodní rok studia na Northwestern, mi nechává všechny dveře otevřené a vedoucí pozice, které se mi podařilo získat, slibují do let budoucích mnoho zajímavé mimoškolní činnosti.

Po velmi příjemných jarních prázdninách v Kalifornii spolu s dubnem začal i třetí, závěrečný trimestr, v němž jsem konečně začal s ekonomií, abych ji mohl připojit jako druhý obor, a pokračoval v komunikačních studiích a obecném Liberal Arts studiu v souladu se svým dlouhodobějším plánem. Hodiny ekonomie mne seznámily se zajímavým rozdílem mezi Northwestern a rivalem University of Chicago, a sice že u nás je celá fakulta ekonomie orientována výrazně keynesiánsky, zatímco na jihu města v Hyde Parku (kde se UChicago nachází) jsou prý mnohem více neoliberální. Já osobně tíhnu spíše ke druhému jmenovanému směru, ale znát druhou stranu barikády mi určitě neuškodí.

V přednáškách předmětu teorie přesvědčování (Theories of Persuasion) jsme se zase do hloubky zabývali teoriemi o tom, jak lidé mění své postoje a názory, a co je třeba udělat, když tomu jedním směrem chceme "pomoct".
Matematika dokázala vyvolat můj zájem méně, než jsem očekával, a stala se tak spíše nutnou rutinou než intelektuálně stimulujícím předmětem. Za to ve španělštině jsem úspěšně dokončil celoroční cyklus a finálně zdokonalil svou španělštinu na úroveň, která představuje solidní základ pro pokročilejší studium.

Co se oněch zmíněných mimoškolních záležitostí týče, v satirickém magazínu Northwestern Flipside jsem se stal pokladníkem a členem užšího vedení, mám tedy hlas v rozhodování, kam se bude celý časopis vyvíjet, a také se naučím, co to obnáší handrkovat se se Student Organizations Financial Office, která má spletitou síť pravidel a zásad, jejíž znalost je třeba prokázat před nástupem do funkce. Co mě potěšilo ještě více, je získaná pozice šéfa marketingu a PR v International Student Association pro příští rok, kde dostanu příležitost si spoustu teorií a nápadů vyzkoušet v praxi a budu na to i mít tým lidí.

Tolik tedy poslední třetina prvního roku z hlediska těch oficiálnějších věcí. Kdybych měl zaběhnout i do ostatního života, mohu říci, že jarní trimestr byl asi nejpříjemnější - všechno už do sebe postupně začíná zapadat, život se nějak začíná zabíhat, počasí se dokonce jednou za čas na den a půl udobřilo natolik, že přestalo pršet, a celkově jsem se směrem k odjezdu domů začínal v Evanstonu cítit čím dál lépe. Navíc se chicagští černí jestřábi (Blackhawks) dostali až do finále bojů o Stanleyův pohár, které dokonce vyhráli, takže bylo komu fandit a někdy i za čím se sjednotit. Jednou z méně příjemných věcí byl neúspěch ve výběrovém řízení na pozici IPA, neboli vedoucího na mezinárodním "seznamováku" v září. Tam jsem hodně chtěl, bohužel se mé interview v druhém kole nesetkalo s úspěchem.

Výsledkem je, že se na kampus vracím někdy ke konci září místo poloviny září. Každopádně se však tentokrát vracím na známé místo (budu i bydlet ve stejné koleji), mezi známé tváře a do prostředí, kde už se nějakým způsobem orientuji a kde je mi dobře. 24.9. to všechno vypukne nanovo a největší dobrodružství mého života bude pokračovat dál.

Všechny články

27. září 2016

Změny a konstanty

Poslední, čtvrtý rok bakalářského studia na Northwestern University utekl jako blesk i spolužákům,...

Více
29. února 2016

Bod mezi minulostí a budoucností

Na americkém kampusu má návrat ze "study abroad" svá specifika....

Více
4. ledna 2016

Ze Severní do Jižní a zase zpět

Papírování kvůli Bolívii se sice nakonec ukázalo z 90 % zbytečným,...

Více
1. července 2015

Výzvy přede mnou i za mnou

Nedá se to asi přičíst na vrub jedné konkrétní příčině, ale jarní...

Více
3. března 2015

Myslet dopředu (když je čas se vůbec zam...

I s dvouapůlletou praxí ve výběru čtyř kurzů na jeden trimestr...

Více
19. listopadu 2014

Po Poločase

Mé studium dospělo do třetího roku ze čtyř a myšlenka na to, že už jsem vlastně za půlkou svého...

Více
30. června 2014

Arabské jaro

Jak jsem minule avizoval, před začátkem jarního (duben - červen) trimestru se vybraní studenti...

Více
3. března 2014

Splétání mozaiky oborů

Současný trimestr jsem pojal čistě komunikačně: všechny čtyři kurzy spadají pod katedru komunikace,...

Více
15. listopadu 2013

Zimní a jiné radovánky

Univerzita na trimestrovém systému nemá na výběr, prostě se musí rozjet rychle po startu. Takový...

Více
2. července 2013

Zavíráme

Tak, a první rok je za mnou. A dokonce se dá podle známek i aktivit soudit, že relativně úspěšně....

Více
4. března 2013

Nuda nehrozí

Do druhého, povánočního trimestru jsem skočil rovnýma nohama a ostatně stejně jako na podzim...

Více
14. listopadu 2012

Jízda

Chicagské počasí, kterým tu všechny straší, nám zatím nechává svou náruč otevřenou. Od poloviny...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.