Příběhy| Studentka Dominika Kouřilová

Studentka Dominika Kouřilová: Ve škole se mi otevřel nový svět

Dominika pochází z malé vesnice na Vysočině. A na místní základní škole jí spolužáci dávali najevo, že je prostě jiná. Její příběh se od základů změnil, když začala díky podpoře Nadace The Kellner Family Foundation studovat Open Gate. Vlastní rodinu sice navštěvuje jednou za dva týdny, věří ale, že s kvalitním vzděláním rodičům i mladším sourozencům jednou pomůže víc, než kdyby zůstala doma. A z malé holčičky se pomalu stává sebevědomá mladá dáma, které ti, kdo ji dříve šikanovali, mohou závidět.

Nastupovala jste do Open Gate s takovým očekáváním, nebo jste prostě jen chtěla změnu?
Neměla jsem v zásadě žádná očekávání. Opravdu jsem o této škole nic nevěděla. Jen to, že je něčím jiná, výjimečná. Toužila jsem po změně a i moje rodina věděla, že bych se potřebovala dostat do prostředí, které bude nejen přátelštější, ale bude mě i víc motivovat. Tak jsem sem jednoho dne přijela s dědou, položili přede mě testy a já psala. A povedlo se, přijali mě.

Před lety jste na základní škole zažila šikanu, dokonce jste se kvůli chování svých bývalých spolužáků ocitla v rukách lékařů. Existují v Open Gate nějaké mechanismy, aby se něco podobného stát nemohlo?
Tady žádné mechanismy nejsou potřeba. Jsme vedeni k tomu, že všechno je na nás. Každý ví, že si musí nosit věci sám a že nemá nikoho trápit. Ne proto, že dostane poznámku, ale prostě proto, že to nepotřebuje dělat.

Na Open Gate studují i děti se zdravotním handicapem. Jak škola vychází těmto studentům vstříc?
Jsou tu studenti s nejrůznějšími handicapy či poruchami. Měli jsme tu i studenta na vozíčku, který již úspěšně odmaturoval. Spolužáci ho vždycky odvezli tam, kam potřeboval. Škola je postavena a zařízena pro všechny, v ničem nebyl žádný velký problém. Setkáváme se tu se studenty s nejrůznějšími problémy. Poruchy jako dysgrafie či dyslexie, porucha pozornosti a mírná hyperaktivita je běžnou součástí. Někteří studenti mají i kombinaci několika poruch. Pokud to mají lékařsky potvrzené, dostanou třeba i víc času na vypracování testů, maturita má pro ně jiná pravidla. Nebo mohou mít asistenta. Navíc, lhostejno kdo jste a z jaké jste třídy, pokud v areálu školy kohokoli oslovíte, pomůže vám. Navzájem se doučujeme a pomáháme si s úkoly.

Bylo těžké rozloučit se s rodinou a bez předchozí podobné zkušenosti odjet studovat na druhý konec republiky?
Bydlím ve velké rodině. Prarodiče a všechny tetičky a strýčky mám asi sto osmdesát kilometrů od místa bydliště, tudíž od svých dvou let trávím celé letní prázdniny pryč od rodičů. Jsem od malička samostatná. Když se narodili mladší bratři, nezbývalo nic jiného, než se o ně postarat, protože maminka musela pracovat. Na začátku jsem Open Gate brala jako tábor. Je tady taková atmosféra.

Jaké jsou vaše plány pro dalších pět let? Chcete studovat dál v Česku, nebo zamíříte do zahraničí?
Chtěla bych se stát veterinářkou, studovat do zahraničí. Po studiích se ale chci vrátit a pracovat v Česku, kde mám rodinu.

Ovlivnila škola vaše sny o budoucím povolání?
Zvířata miluju od malička. Touha stát se veterinářkou se zrodila, když mi bylo asi pět let. Moje představy se ale několikrát změnily. Jednu chvíli jsem přemýšlela o speciální pedagogice, pak zase o byznysu. Nakonec jsem se vrátila k tomu, co mě zajímá nejdelší dobu, k lásce ke zvířatům. 

Přispívá nějak vaše rodina na úhradu školného, nebo všechny náklady pokryje stipendium od nadace?
To je trochu osobní informace. Tady na Open Gate o sobě navzájem tyto věci tak nějak víme, ale moc se o nich nebavíme, protože tu ctíme svoje soukromí. A hlavně mezi sebou opravdu neděláme rozdíly podle toho, kdo z jakých poměrů pochází. Chtěla bych povzbudit všechny, kteří by si právě kvůli penězům netroufli se na Open Gate přihlásit, a proto teď budu úplně otevřená. Hradím si sama pouze cestu domů a do školy. Díky plnému stipendiu, které mám, mi nadace úplně změnila moje vyhlídky.

Takže zatím vám škola nepřipravila žádná zklamání?
Open Gate mě nadchla hned od začátku. Jak už jsem řekla dřív, v této škole se mi otevřel jiný svět. Nastavená pravidla tu platí pro všechny, zároveň jsou ale učitelé i vedení školy ochotni k diskuzi a individuální domluvě. Škola nás velmi podporuje ve všech našich aktivitách. 

Dominika KouřilováDominika Kouřilová 
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.