MS v debatování: Česká republika stanula na medailových stupíncích!

Mistrovství světa v debatování formátem Karl Popper je výjimečnou událostí. Ne méně než 50 týmů se v rámci Youth Fora setkává ve férové soutěži s jediným cílem – určit, kdo se ten rok stane světovým šampionem. Tento rok se díky štědré podpoře nadace manželů Kellnerových podařilo k tomuto titulu nadosah přiblížit: tým debatérů z gymnázia Open Gate skončil třetí.

Z Open Gate jsme Českou republiku reprezentovali já (Šimon Podhajský), Václav Soukup a Marek Svoboda. Samotnému červencovému mistrovství světa, které se tento rok konalo v nizozemské provincii Zeeland, předcházela příprava téměř už od zimy: vzhledem k tomu, že organizátory z International Debate Education Association byl jasně vymezen okruh debatních témat na „děti a spravedlnost“, připravovali jsme se nejen na témata předem známá („Měli bychom zakázat dovoz výrobků vyrobených za přispění dětské práce“ a „V některých případech by děti měly být souzeny jako dospělí“), ale i všeobecně na témata neznámá a předem nepředvídatelná. Dá se říci, že za těch šest měsíců se z nás stali svým způsobem odborníci na vše, co se dětí týká: dětská psychologie, primární a sekundární vzdělávání, problematika ochrany dětských práv... Pod vedením dvou trenérek – Kateřiny Hanzelkové a Kateřiny Švajcrové z Asociace debatních klubů – nás tato příprava neomylně dovedla až k samému vrcholu.

Když jsme na konci července konečně vyjeli do Nizozemska, věřili jsme, že přesně víme, co nás čeká. Hodně tvrdé práce, samozřejmě: ne nadarmo se říká, že argumentační linie nikdy není hotová, jen narazí na potřebu přestat se připravovat a začít debatovat. Adaptace na mezinárodní prostředí, seznamování se s lidmi z pěti kontinentů – a také mnoho, mnoho debat. Přestože jsme se ani v jednom z těchto předpokladů nemýlili, překvapila nás věc daleko základnější: Nizozemsko samotné. Země tulipánů, svobody a všudypřítomných cyklistů; země, v níž vám je každý ochoten anglicky poradit a pomoci. Není divu, že pro tolik lidí je Nizozemsko vysněnou zemí – jakmile si zvyknete, je obtížné se vracet.

My jsme ale měli k návratu jednoznačný důvod. Ze základních kol, jichž se účastnilo padesát týmů, jsme postoupili na třetím místě s pěti výhrami ze šesti, prohravše jedině s týmem Anglie. To nám umožnilo jednoduchý průchod osmifinálovou debatou proti Bulharsku. Potom, co jsme vyhráli čtvrtfinále za afirmativní stranu na téma, které nás značně znevýhodňovalo (dokazovat, že zákazem zaměstnávání dětí v rozvojovém světě těm dětem pomůžete, do značné míry empiricky nelze), jsme byli jen krok od finále; bohužel, v tu chvíli se nám postavil tým, který posléze celé mistrovství vyhrál. Litevci se ukázali být nejzkušenějším týmem, jaký jsme v Nizozemsku potkali, a to jim bohužel umožnilo nás vyřadit.

Odvézt si z debatního mistrovství světa bronz a titul jednoho z deseti nejlepších světových mluvčích - to se každý den nestává. Nebýt nadace manželů Kellnerových, nestalo by se to vůbec.

I tak jsme si z provincie Zeeland odvezli bronz; já ještě navíc k němu ocenění pro osmého nejlepšího řečníka mistrovství. Uvážíme-li kvalitu konkurence, jednalo se o vcelku úspěšný týden. Můžu také s jistotou napsat, že jsme se v Nizozemsku mnoho naučili: ostatně, v dalších debatních soutěžích tohoto léta jsme sklidili mj. cenu pro nejlepší EFL Team na mezinárodním turnaji Heart of Europe. Nyní se budeme snažit postoupit do finále mistrovství světa v online debatě.

Karl Popper napsal, že „ve sféře idejí nám zrno od plev může pomoci oddělit jedině kritická diskuse“. Díky Nadaci jsme si na týden zkusili, jaké je debatovat jeho stylem na nejvyšší světové úrovni – a přestože jsme si se všemi těmi zrny na třízení občas připadali jako Popelka, myslím, že jsme si poradili docela dobře.

Šimon Podhajský

Student oktávy Open Gate

Studium Šimona Podhajského na gymnáziu OPEN GATE podporuje nadace manželů Kellnerových.