Vondráček přiveze Rachmaninova, Špaček pozval spolužačku z Curtisu

Publikum na Pražském jaru zažije ozvěnu finále soutěže královny Alžběty Bruselu, kde jako první Čech uspěl klavírista Lukáš Vondráček. Na festivalovém matiné vystoupí klarinetista Marek Švejkar, který nyní studuje v Paříži s podporou nadace manželů Kellnerových. Koncertu houslisty Josefa Špačka se zúčastní jeho někdejší spolužačka z Filadelfie, klavíristka Pallavi Mahidhara.

Předem vyprodaná vystoupení klavíristů Lukáše Vondráčka a Jihokorejce Parka Jinhyunga v Obecním domě či v Rudolfinu potvrzují, že mladí interpreti na Pražském jaru přitahují publikum. Obzvláště když uspěli ve sledovaných hudebních soutěžích. V případě třicetiletého Vondráčka je zájem o jeho hru nad slunce jasnější: Česká filharmonie řízená estonským dirigentem Kristjanem Järvim doprovodí 18. května Vondráčka v Klavírním koncertu č. 4 g moll Sergeje Rachmaninova. Tedy v díle od skladatele, díky němuž Vondráček jako první Čech loni zvítězil v soutěži královny Alžběty v Bruselu, která má osmdesátiletou tradici. Tehdy hrál Rachmaninův Klavírní koncert č. 3 d moll.

Belgické hudební klání patří k nejprestižnějším a nejnáročnějším na světě. Než se Vondráček dostal k uvedení Rachmaninova a také povinné skladby Clauda Ledouxe Motýlí sen, napsané přímo pro soutěž, musel absolvovat téměř měsíční martyrium tří soutěžních kol. Hrál v nich devět skladeb včetně Mozarta, Chopina či Bacha.
Zažít vystoupení českého klavíristy, který ve světě tak výrazně uspěl, je pro publikum nadmíru přitažlivé, byť rodák z Opavy přijíždí do Prahy prakticky už jako americký hudebník.

U Jihokorejce Parka jde o příběh z protisměru. Výrazný talent si loni přijel pro vítězství v klavírní soutěži Pražského jara. A podle mluvčího festivalu Pavla Trojana bylo natolik přesvědčivé, že usadit jednadvacetiletého klavíristu samotného na rudolfinské pódium nevyvolalo u umělecké rady Pražského jara pochybnosti.
Mladým talentům ale festival většinou vyhrazuje dopolední koncerty. "Matiné je určeno pro sólisty na počátku dráhy, kterým Pražské jaro dává možnost se zviditelnit," vysvětluje mluvčí Trojan.

Tentokrát na matiné v menších sálech vystoupí tři interpreti. Loňský absolvent Pražské konzervatoře klarinetista Marek Švejkar, který nyní studuje v Paříži s podporou nadace manželů Renáty a Petra Kellnerových.

Klavírista a skladatel Michal Šupák, jenž uvede premiéru několika vlastních skladeb i úpravy témat od Chicka Corey či Brada Mehldaua, ale podle Trojana zaujal člena festivalové umělecké rady muzikologa Bohuslava Vítka také výraznou interpretací Šostakoviče. A poté se představí barytonista Boris Prýgl, předloňský vítěz pěvecké Soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Festival pokračuje též v nové tradici koncertů nazvaných Debut Pražského jara, které představují mladé dirigenty.
Po těch českých letos dostane prostor pětadvacetiletý Američan Jonathon Heyward, který si účast na festivalu zajistil prvenstvím v dirigentské soutěži v Besanconu, další z tradičních událostí svého druhu, která se ve francouzském městě pořádá už pětašedesát let.

To, že vyhrané soutěže jsou důležitým vodítkem k angažmá ve festivalovém programu, dokazuje také jeden z interpretů, které bude Heyward dirigovat − je to jeho vrstevník houslista Jan Mráček, který před třemi roky získal první místo v Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. A čerstvý třicátník, někdejší finalista houslové kategorie soutěže královny Alžběty Josef Špaček, bude navíc 11. května "předskokanem" letošního festivalového ročníku. Ve vinohradském sále Royal uvede "program, který byste od něho nečekali", jak avizuje festivalová dramaturgie. Špaček ho charakterizuje jako odlehčený s velkým prostorem pro improvizaci, i pokud jde o repertoár.

Koncert tak nejspíš nabídne jazzem ovlivněné skladby George Gershwina či hudbu Astora Piazzolly, jenž v minulém století přivedl argentinské tango z ulic a tančíren do koncertních sálů. Původně měl Špaček vystoupit se svým dlouholetým kamarádem, jen o čtyři dny mladším klavíristou Lukášem Vondráčkem, ten ale z termínových důvodů nakonec účast odřekl. Špaček, který studoval na prestižním Curtisově institutu ve Filadelfii, ale při hledání adekvátního náhradníka nemusel opustit okruh svých dobrých přátel. Do Prahy tak z Berlína přijede Američanka indického původu Pallavi Mahidhara, houslistova někdejší filadelfská spolužačka.

"Kterýkoliv klavírista, který studoval na Curtisově institutu, musí patřit k absolutní špičce ve svém oboru, protože na tu školu je těžké se dostat," říká Josef Špaček. "Ze sta klavíristů přijímají jen čtyři nebo pět za rok. Tedy už pouze fakt, že Pallavi Mahidhara na té škole studovala, jí vystavuje osvědčení, že jde o prvotřídní kvalitu," dodává.

Autor | Ivan Hartman, redaktor kulturní rubriky
http://archiv.ihned.cz/c1-65702000-vondracek-priveze-rachmaninova-spacek-pozval-spoluzacku-z-curtisu

Další články z médií

Všechny aktuality