Studenti pomáhají českým krajanům v Banátu

Chudým českým vesnicím v rumunském Banátu hrozí vylidnění a postupný zánik. Místní se s tím nechtějí smířit. S plánem nalákat do oblasti cestovatele pomáhají i studenti z Česka. Například opravují dětská hřiště, pořádají výstavy nebo budují turistické stezky. Dětem v Eibenthalu se třemi stovkami českých obyvatel udělá největší radost jízdní kolo, vypráví studentka soukromé školy Open Gate Veronika Šilhanová.

„Děti jsou tu skromné a moc hodné. Jejich rodiče ale často žijí z náročné fyzické práce, nemají na ně proto tolik času. Klíčové tedy je, aby měly dobré volnočasové aktivity,“ říká studentka. Hrála s nimi třeba loutkové divadlo nebo pomáhala s uspořádáním výstavy jejich výtvarných děl. Čeští studenti například pracovali i na prosekávání a značení turistických stezek, pomohli vybavit učebny v několika základních školách nebo se podíleli na opravě dětského hřiště v Einbenthalu.

„Strašné dítě“
„To, že si děti neměly kde hrát, jsme vnímali jako jeden z největších problémů. Hřiště ve vesnici sice bylo, ale bylo velmi zanedbané. Proto jsme uspořádali sbírku, do níž přispěli nejen studenti naší školy, ale i jejich rodiče a také absolventi,“ říká organizátor školních výletů a učitel zeměpisu a dějepisu na Open Gate Michal Kašpar. Peníze však vystačily jen na dopravu a nějaký materiál. Klíčové bylo, kdo hřiště postaví. Výzvy se chopilo Strašné dítě, trio výtvarnic – Lenka Klodová, Helena Poláková a Lucie Nepasická. „Všechno dělaly vlastníma rukama. Když bylo potřeba dřevo, pokácely a opracovaly stromy. Když byly třeba dekorace, vyřezaly je,“ říká učitel.

Kromě toho studenti do Banátu přivezli zejména výtvarné potřeby, sešity, učebnice, knížky a další školní potřeby. Ve vesnicích totiž stále fungují české školy. „Školních potřeb místní děti tak velký nedostatek nemají. Větší radost jim udělá například hezké oblečení, úplně základní digitální fotoaparát či hračky,“ dodává studentka Veronika.

Gymnázium a základní škola Open Gate své studenty do Banátu posílá již od roku 2010. Zatímco dříve výlety spočívaly zejména v poznávání tamějších zvyků, dnes už má prioritu především pomoc místním. „Stále nám jde o to, aby studenti poznali Banát, sebe navzájem a třeba překračovali své limity během dlouhých a náročných túr. Práce pro místní obyvatele je pro nás ale stále důležitější,“ říká učitel Kašpar. Letos chce proto v osvědčené spolupráci se Strašným dítětem pokračovat a přispět k rekonstrukci dalšího hřiště, tentokrát ve Svaté Heleně. Můžete i vy (viz Jak pomoci?). „Peníze budou sloužit k nákupu spojovacího materiálu, barev a materiálu na stavbu hřiště. Část financí použijeme na dopravu, tedy zaplacení pohonných hmot na cestu do Banátu a zpět. Nejedeme na výlet, povezeme materiál a stavitele. Ti svou práci udělají zadarmo a ve svém volném čase,“ zdůrazňuje Kašpar.

Chybí zaměstnání
Čeští osadníci se do Rumunska dostali po Dunaji v první polovině devatenáctého století. Přestože se tamější divočina od představ o ideálním místě k životu dost lišila, postupně zde bylo vybudováno několik ryze českých vesnic. Mnoho z nich časem zaniklo, dodnes jich přežilo jen šest: Svatá Helena, Gerník, Bígr, Rovensko, Šumice a Eibenthal. Češi během let ve větší míře přijali rumunské občanství, ale uchovali si svou víru, jazyk, tradice a zvyky. Komunita se rozrůstala až do druhé světové války. Následně krajané v několika vlnách odcházeli do staré vlasti. Dnes už jich z původních více než šesti tisíc žije v Banátu pouze zlomek, asi 1200. Číslo každým rokem klesá. V okolí je totiž těžké najít zaměstnání. Ten, kdo umí plynně česky, se raději s celou rodinou přestěhuje do Čech, kde je práce dost.

Starousedlíci ovšem věří, že vymírání vesnic lze zastavit. Podporují proto výuku češtiny na základních školách, pořádají kulturní akce a z vesnic se snaží učinit pěkné místo k trávení dovolené. Turistický ruch by podle místních mohl mladé motivovat, aby si zde našli obživu a později založili rodinu. Aktivity gymnázia Open Gate proto lidé přijímají s radostí a mnohdy se do nich sami zapojují. Studenty vždy vítá například trio eibenthalských organizátorů školních expedic – Tiberius Pospíšil, Štěpán Slaný a Jan Duben, ze Svaté Heleny Kateřina Roháľová nebo místostarosta této obce Petr Hrůza.

Přijeďte na festival
Pokud chcete komunitu Čechů v Rumunsku navštívit i vy, blíží se skvělá příležitost. Již 16. srpna začne největší místní turistická atrakce – letní hudební Festival Banát, který se letos koná již pošesté. Vystoupit na něm mají například písničkáři Xavier Baumaxa, Lucie Redlová, rocková kapela Wohnout, mladý politik Dominik Feri či novinář bojující s mafií taxikářů Janek Rubeš. Vůbec poprvé pak letos tisícovku návštěvníků a vystupujících odveze z Prahy vlaková souprava. Kdo už nesežene jízdenku, může využít speciální autobusy. Na unikátní akci nebudou chybět ani studenti z Open Gate a jejich učitel Michal Kašpar. Vladimír Barák **

Open Gate
Osmileté gymnázium v Babicích zahájilo provoz v roce 2005. V každé třídě je méně než dvacet studentů. Část bydlí na koleji, část dojíždí. Ve škole mají k dispozici vše – od ubytování a stravování po posilovnu, bazén, vlastní knihovnu či divadlo. Od roku 2010 se Open Gate rozrostla i o základní školu. Jde o soukromou instituci, platí se zde školné, ale studijně talentované děti ze sociálně znevýhodněného prostředí mohou užívat systém stipendií. Studentům pocházejícím z dětských domovů, pěstounských či neúplných rodin nebo rodin s nízkými příjmy pomáhá Nadace The Kellner Family Foundation manželů Renáty a Petra Kellnerových. Na stipendia vynaloží nadace okolo 50 milionů korun za rok. Polovina maturantů každoročně míří na zahraniční univerzity. Absolventi Open Gate studují nebo studovali například na University of Oxford, Yale University, Columbia University, London School of Economics a dalších prestižních školách.

Autor | Vladimír Barák