Soutěživý atlet a rétor bude možná jednou biochemikem

Celosvětově dosahují studenti u mezinárodní maturity International Baccaluareate v průměru asi 30 bodů ze 45 možných. Průměr maturantů gymnázia Open Gate ve středočeských Babicích byl loni 36 bodů. Na rozdíl od často se měnícího systému na státních školách mají zdejší studenti od začátku jasno v tom, jak probíhají zkoušky a jaká je jejich kvalita z hlediska domácích i zahraničních univerzit. Více než polovinu zdejších studentů podporuje Nadace Renáty a Petra Kellnerových, která za pět let činnosti rozdělila na vzdělávací projekty 258 milionů korun. Jedním ze stipendistů je i dvanáctiletý Jan Hrebík. Do školy, o níž říká, že ho velmi baví, chodí druhý rok. Cestou na rozhovor si byl pro diplom za třetí místo ve školním kole řečnického klání Mladý Démosthenés. Soutěžil s vlastní básní.

O čem je tato báseň?
Mluvil jsem o tom, co vidím, když se dívám z okna.

Připravoval ses na zdejší přijímací zkoušky nějak speciálně?
Absolvoval jsem tzv. přijímačky nanečisto. Dopadly dobře, už jsem pak nemusel jít na normální přijímací zkoušky. Poté jsem jen čekal, jestli mi nadace poskytne příspěvek na školné.

Jako žáci dostáváte stipendium sociální i prospěchové. Musí tvoje rodina ještě i doplácet?
Neznám ty částky přesně, ale vím, že jistou menší část školného platí i rodiče. Systém je nastavený tak, aby každý ze studentů, kterého nadace podpoří, doplácel jen tolik, kolik si skutečně může dovolit. Anebo nedoplácí nic.

Open Gate je určená nadaným studentům. I mezi nimi se ovšem najdou takoví, kteří mohou mít problémy s tempem výuky. Je těžké zvládnout přechod?
Je to velká změna, ale díky zdejšímu systému se s ní většina studentů vyrovná velmi rychle. Učitelé nám tu věnují víc času a znají nás lépe, protože je nás ve třídě méně. Na základní škole jsem měl individuální studijní plán, takže jsem dostával těžší úkoly a chodil i na hodiny do vyšších tříd, přesto jsem se tam někdy nudil. To se mi tady nestává.

Kdybys měl pouhými deseti slovy motivovat i ostatní nadané děti, aby zkusily přijímačky na této škole, co bys řekl?
Že tohle je škola, která pomáhá plnit všechny sny.

Nedílnou součástí studia jsou tu různé aktivity, kterými se studenti snaží být prospěšní svému okolí. Co sis vybral ty?
Doučuji češtinu jednu holčičku ze základní školy, jejíž rodiče jsou cizinci, a taky chodím do mateřské školy hrát si s dětmi a učit je angličtinu. Dvě hodiny týdně pracuji ve školní knihovně a především jsem už druhým rokem ve školním výboru, který organizuje petici, aby byla siru Nicolasi Wintonovi udělena Nobelova cena za mír.

Být výborný ve sportu i ve škole ale musí stát spousty sil. Jak odpočíváš?
Pro mě je relaxací sportování. A když zbude čas, sáhnu po knížce.

Už máš jasno v tom, co budeš studovat dál?
Zajímají mě hlavně přírodovědné obory, zejména biochemie. Ale je také možné, že si udělám mezinárodní maturitu z ekonomie a jednou budu řídit třeba farmaceutickou společnost.

Pozoruješ za ten rok na sobě nějaké změny?
Jsem stále stejný. Dost se ovšem zlepšily mé vyjadřovací schopnosti, hlavně v angličtině. Věnuji se jí od čtyř let, ale myslím, že skutečného pokroku jsem dosáhl až tady.