NA KOLEJI od dvanácti

Devatenáctiletá studentka oktávy Tea Vulasová pochází z Opočna. Ve dvanácti ji přijali na osmileté gymnázium Open Gate, které sídlí v Babicích u Prahy, a tak od primy bydlí na studentské koleji. Zjišťovali jsme od ní, jaké to je.

Na začátek si řekněme, že Open Gate není obyčejná škola. Její součástí je ZŠ a osmileté gymnázium, kde je spousta věcí jinak než na běžné české škole. Studenti jsou tu velmi nadaní - buď akademicky, umělecky, technicky, nebo sportovně, chodí v uniformách, nedostávají klasické známky a mají možnost skládat mezinárodně uznávanou maturitu. Mnozí z nich bydlí na místní koleji, která působí stejně výjimečně jako pověstné Bradavice Harryho Pottera. S tím rozdílem, že není strašidelná.

V JEDENÁCTI Z DOMU
Možná si říkáte, že odejít od rodičů na kolej ve věku, kdy děti nastupují do primy osmiletého gymnázia, je šílené. „Pro české rodiče to bývá složitě představitelný scénář,“ uznává ředitelka školy Kateřina Kožnarová. „Je jim totiž historicky cizí. V zahraničí jsou kolejní školy obvyklejší, některé přijímají děti už od 6 let.
Vzhledem k dlouhodobé tradici se tam nad tím nikdo nepozastavuje,“ vysvětluje. 
Kolejního života se u primánů podle ní není třeba bát. „Všichni studenti mají na začátku adaptační program s cílem sžít se s komunitou školy, zorientovat se v jejím rozlehlém areálu a zažít si denní program. Pro studenty se Open Gate postupně stává druhým domovem, kam se vždy v neděli vrací od svých rodin nebo třeba z dětského domova”. Dodává, že za čtrnáct let existence měli pouze dva případy, kdy se adaptace nezdařila.

Studentce Tee Vulasové se prý stýskalo málokdy. Odmala jezdila na skautské tábory, a tak byla zvyklá nevidět rodiče třeba i dva týdny. “Jako tábor jsem ze začátku chápala i studium na Open Gate – všude bylo najednou plno dětí, seznamovacích her, vychovatelů... Když jsem potřebovala poradit, vždycky se našel někdo, kdo mi nabídl pomocnou ruku,” vzpomíná.
Jediné, co jí dělalo ze začátku trochu problém, bylo dojíždění. Pochopit systém pražského centra, nastoupit do vlaku, vystoupit ve správné stanici a stihnout přestoupit.... „Jsem z Opočna, což je sto padesát kilometrů od Open Gate, čtyři hodiny jízdy, několik přestupů a čekání na navazující spoje. Když jsem byla menší, všechny víkendy jsem trávila doma, ale teď už jezdím domů každý druhý víkend.“ Často se totiž stává, že se chce v Praze zúčastnit nějaké akce nebo potřebuje klid na učení. S rodiči je prý ale v kontaktu každý den.

NA OPEN GATE TO ŽIJE
Jezdectví, čínština, kickbox... Mimoškolních aktivit je na koleji habaděj. Tea zažila roky, kdy jich měla sedm týdně - keramiku, tenis, jógu, francouzskou konverzaci, latinu, vaření a divadelní improvizaci. „V posledním ročníku už mi tolik času nezbývá, ale pokračuji v chození do sboru a na sólový zpěv. Abych měla i pohyb, přihlásila jsem se na zumbu. Mimoto trénuji ragby, hlídám děti a jsem školní ambasadorkou,“ vyjmenovává.
Běžné odpoledne studentky vypadá na Open Gate takto: ze školy na koleje se vrací okolo čtvrté. Nejvíc se těší, až se převlékne z uniformy, udělá si čaj a pustí si oblíbené hudební album. Následující dvě hodiny tráví zmíněnými mimoškolními aktivitami. Kolem šesté odchází na večeři a od sedmi začíná s učením. „Pokud mě toho tolik večer nečeká, navštívím naši školní kavárnu a strávím večer s kamarády.“ Pravidelně si tam za nimi chodí popovídat jejich vychovatelka a noční vychovatelka jim přijde připomenout, že se blíží večerka. Po dvaadvacáté hodině musí být na kolejích klid. Zastavme se chvíli u učení. Úderem sedmé večer začíná studijní hodinka - říkají jí „prep time“. Všichni od primy až po oktávu jsou ve svých pokojích a připravují se do školy. K dispozici je vychovatel, který mladším dětem pomáhá s úkoly, přezkouší je z látky a zkontroluje, jestli mají sbalenou tašku na další den.

SPOLUBYDLÍCÍ
Na koleji se vám samozřejmě dostane i lekcí ze života. Musíte se naučit vycházet se spolubydlící, uklízet si a tak dál. Tea Vulasová je v oktávě, a to většinou studenti už nebydlí po dvojicích, ale sami, aby měli klid na přípravu na českou a mezinárodní maturitu IB. Musí ale přiznat, že sedmileté spolubydlení ji naučilo toleranci a sebereflexi: „Jednou prosíte o ztišení hudby svou spolubydlící vy, druhý den zase ona vás. Je třeba se domluvit, kdy se kdo půjde sprchovat, v kolik zazvoní budík a kdy se půjde spát.“ Jejím bývalým spolubydlícím prý vadilo její cizojazyčné mluvení ze spaní. Jenže s tím nic nenaděláte...

TRADIČNÍ KUCHTĚNÍ
Teiným oblíbeným místem na Open Gate je „Píseček“. Jde o místo, kam si můžete přijít popovídat, pokud vás něco trápí, nebo se naopak podělit o to, co se vám podařilo. Studenti taky rádi tráví čas v hale kolejí, kde se scházejí se spolužáky, hrají stolní fotbal nebo se navzájem doučují. Často se tu pořádají různé akce, třeba soutěže v kuchtění. „Vybere se pokrm, který pak zástupci pater uvaří a přesvědčují porotu, že jejich výtvor je ten nejhezčí a nejchutnější,“ popisuje Tea. A jestli někdy vyhrála? „Byla jsem první ve smažení topinek a vaření pudinku,“ směje se. „Ale gastronomickou cestou se asi nevydám.“
Na Open Gate se pořád něco děje. Tea vypráví, jak se na začátku roku noví studenti seznamují při opékání buřtů, pak pořádají Halloween, o adventu zase zpívání koled nebo pečení cukroví. Ráda bude ale vzpomínat i na mnohem obyčejnější zážitky: „Na pěnové války v koupelně, ježdění v peřiňáku po pokoji, nekonečné hraní hry „zem je žhavá láva“ a propovídané noci s kamarádkami na pokojích. Když vyzkoušíte život na koleji, vždycky máte na co vzpomínat.

***
OPEN GATE NEMUSÍ BÝT JEN SNEM * Ano, studium a bydlení v Babicích je pro mnohé finančně nedostupné. Proto Nadace The Kellner Family Foundation poskytuje stipendium studijně nadaným dětem, které úspěšně složí přijímací zkoušky na gymnázium Open Gate, ale jejich zákonní zástupci by nemohli platit školné. Ředitelka Kateřina Kožnarová vypočítává: „Ve školním roce 2018/2019 užívá sociálního stipendia 96 studentů, z nichž 14 je z pěstounské péče, 5 z dětského domova, 42 z neúplných rodin a 35 z úplných rodin. Za dobu existence gymnázia přispěla nadace na studium již 329 studentům, tedy zhruba polovině z celkového počtu gymnazistů.“ Výši stipendia posuzuje správní rada nadace u každého dítěte zvlášť. Závisí na příjmech a majetkových poměrech, ze kterých student přichází. Ti, kteří získají stipendium v plné výši školného, z něj zaplatí všechny studijní náklady včetně školní uniformy, školních výletů nebo výměnných pobytů. www.opengate.cz

2 % dětské populace tvoří mimořádně nadané děti. 96 studentů Open Gate užívá sociálního stipendia

Foto: ARCHIV OPEN GATE - KAREL CUDLÍN, JAN ČERNÝ
O autorovi| DANA KERHATOVÁ, rodina@mfdnes.cz