Kdo, pokud ne my?

Světový fenomén zasáhl i Českou republiku. Na konferenci typu TED (technology, entertainment, design) vystupují známí lidé: americký exprezident Bill Clinton, zpěvák Bono ze skupiny U2, kuchař Jamie Oliver či nositelé Nobelovy ceny. Podobné setkání pořádané nezávisle místní komunitou se uskuteční i 21. dubna v divadle základní školy a gymnázia Open Gate v Babicích u Prahy.

„Kdo, pokud ne my?“
To si řekli nadějní studenti zmíněného gymnázia inspirovaní nápadem ředitelky Open Gate Kateřiny Kožnarové a rozhodli se uspořádat vlastní konferenci – TEDxYouth. „Chtěli jsme se stát součástí něčeho velkého a obohacujícího. TEDx konference jsme znali a sledovali, chtěli jsme se podílet na něčem, co u nás ve škole ještě nebylo,“ říká sedmnáctiletá Alžběta Janečková. Ráda by se v budoucnu uplatnila v diplomacii – první úspěch na tomto poli už má zdárně za sebou. Se spolužáky a pedagogy, pod záštitou školy, musela bojovat o získání potřebné licence – TEDxYouth, ve volném překladu konference TEDx pro mladé. Podařilo se.

Boj s nedostatkem vody
„Cílíme na mladé posluchače, ačkoli mám pocit, že duchem mladí jsou všichni příznivci těchto konferencí,“ míní studentka Janečková. Mezi řečníky vystoupí několik zajímavých hostů. Třeba Roman Lesný, vydavatel knihy Budiž voda, světového bestselleru amerického spisovatele a byznysmena Setha M. Siegela. Věnovala se prognóze americké vlády, podle níž bude šedesát procent povrchu zeměkoule brzy čelit nedostatku vody. Jako ideální řešení uvádí příklad Izraele. Přestože šedesát procent území státu tvoří poušť, země nedostatek vody vyřešila tím, že jí má dokonce nadbytek a dodává také sousedním zemím. Stal se absolutní špičkou v oblasti vodohospodářství a ve vývoji potřebných technologií.

Pomoc Kongu
Účast na konferenci přislíbil studentům rovněž Němec Wolfgang Schmidt, zakladatel neziskové organizace Aktive Direkt Hilfe (Aktivní přímá pomoc). „Ten v Kongu poskytuje vzdělání tisícům dětí,“ připomíná patnáctiletý Jan Hrebík, student kvinty v Open Gate, kde si pochvaluje zejména otevřenost k inovativním a originálním řešením problémů. To konečně naplňuje právě nezisková organizace Aktive Direkt Hilfe, v níž pracují výhradně neplacení dobrovolníci. Prostřednictvím organizace se v Kongu umožní školní docházka dětem ve vesnici Mushapo, kde se kromě všeobecného vzdělání věnují i výuce zemědělství.
Ze zahraničí sem přijede také Britka Tara Golshan, která vede studia v The Jane Goodall Institute, jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana přirozeného prostředí. První dáma institutu, bioložka Jane Goodall, se celý život zabývala výzkumem primátů, zejména šimpanzů, a zjistila například, že dokážou používat nástroje, projevovat emoce, ale jsou i schopni vzájemných vražd.

Mise na Mars
Přednášku má na programu i našinec Jan Lukačevič, kterého mnozí považují za pozitivní „zjevení“ v oblasti české vědy. V pětadvaceti letech se vědec již podílí na vesmírných misích, se svými kolegy z Akademie věd ČR vyvinul anténu, mající zamířit na Mars v rámci mise ExoMars2020. Cíl? Pokusit se vypátrat známky života na rudé planetě…

Mezi nadmíru úspěšné české studenty se řadí i Kamila Otrubová, frekventantka medicíny, která absolvovala program Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Právě od prince Edwarda, nejmladšího syna britské panovnice Alžběty II., loni převzala prestižní zlaté ocenění. „Změnila jsem se ze snílka v člověka, který umí dělat velké věci,“ říká o sobě dvacetiletá dívka. Jeden ze snů si už v raném věku splnila; vylezla na nejvyšší horu Afriky, Kilimandžáro. Nejen o této pouti bude hovořit na konferenci v Babicích.

Inspirací však mohou být sami studenti školy Open Gate, kteří na TEDxYouth vystoupí. „Jakub Kára prozradí, jak se matematika váže ke hře na saxofon, a Sarah Muldoon nás pro změnu okouzlí světem baletu,“ láká na půldenní akci hlavní organizátorka Alžběta Janečková. Vstup na konferenci je volný. „Zájemce se jen musí přihlásit přes formulář na našich facebookových stránkách. Licence udělená centrálou TED dovoluje pozvat pouze sto hostů, vstupenek už moc nezbývá,“ upozorňuje gymnazista Jan Hrebík.

Studenti pro studenty
Pro většinu studujících – a možná i hostů – půjde o první přímý kontakt s tímto druhem konferencí. Absolvovat je naživo není jednoduché, řešením je jejich sledování on-line. „Letos se koná pouze jedna konference TED, a to v dubnu v kanadském Vancouveru,“ upozorňuje Hrebík, jenž věří, že v české studentské mutaci osloví hosty více řečníků: „Filozofie těchto přednášek spočívá v tom, že se lidé seznamují se zajímavými myšlenkami ze širokého spektra oborů.“ Jeho slova potvrzuje i osmnáctiletá Magdaléna Kolomazníková z oktávy Open Gate, mimo jiné dívka s nadšením pro historii. „Účastnila jsem se několika akcí TEDxYouth v České republice a vždy bylo inspirující vidět zapálenost organizátorů, kteří nad přípravou stráví i rok svého času,“ říká obdivně Magdaléna, jež si novou roli nyní vyzkouší na vlastní kůži. „Snad nám tato akce dodá energii, abychom se konečně začali věnovat tomu, co dlouho odkládáme nebo čeho se bojíme,“ přeje si.

Konferencí se prolne heslo: If not us, who? (Kdo, pokud ne my?), každý řečník jej bude mít zakomponováno v projevu. „Zároveň je nechceme ničím limitovat, myšlenky mají být různorodé. Hosté se tak mohou těšit nejen na vědu, problematiku životního prostředí a trvalé udržitelnosti či na pomoc ostatním, ale třeba i na jazz nebo balet,“ láká k návštěvě Jan Hrebík.

Studenti Open Gate by rádi podnítili kolegy z dalších škol, aby se podobné projekty nebáli organizovat. A zároveň udělali z vlastního pořadatelství tradici. „I proto jsou součástí organizačního týmu mladší a starší studenti. Ti mladší se učí od starších, aby mohli v příštích ročnících převzít jejich štafetu,“ věří mladí nadšenci.

Marek Táborský, redaktor časopisu Instinkt
foto: archiv studentů Open Gate
Photo description:  KONFERENCE TEDX@YOUTH OPEN GATE SCHOOL se uskuteční v sobotu 21. dubna 2018.

 

Kdo, pokud ne my?