Do ciziny může každý

Ti smělejší z řad studentů mohou samozřejmě uvažovat i o studiu v zahraničí. O přípravě na něj a výhodách vypravuje absolventka prestižního gymnázia Open Gate, nyní studentka psychologie na univerzitě ve skotském Glasgow Nikola Marková.

Jak vás napadlo přihlásit se ke studiu ve Velké Británii?
Během posledních dvou let jsem se na gymnáziu Open Gate připravovala na mezinárodní maturitu. Právě ta pomáhá, když chce člověk studovat v zahraničí. Británii jsem si vybrala proto, že jsem chtěla využít znalost angličtiny v anglicky mluvící zemi, navíc je mi zdejší systém vzdělávání blízký. Toužila jsem také otestovat své limity a schopnosti, podívat se do světa, získat nové zkušenosti a obecně si rozšířit obzory.

Je těžké se tam dostat?
Je to především jiné než u nás. Rozhodnutí univerzity, zda studentovi udělí alespoň podmínečné přijetí, tady závisí na více faktorech. Neposuzuje se jen výsledek zkoušek, tedy akademický výkon, ale celkový „balíček“, který každý uchazeč může nabídnout. Proto jsou součástí přihlášky i motivační a doporučující dopisy.

Proč zrovna Glasgow?
Primárně to bylo motivováno kvalitou výuky. V oboru psychologie se univerzita v Glasgow umísťuje na vysokých příčkách, takže jsem to brala i jako výzvu.

Co je potřeba, aby se člověk dostal na školu do zahraničí?
Důležitý je výsledek maturity. Univerzity v cizině vyžadují, aby uchazeči doložili, jak se učili na střední škole. Zdejší vysoké školy totiž dbají na to, aby jim studenti přinesli nějaké výsledky. Je proto důležité doložit, že je člověk dobrý i v jiných aspektech než jen v samotném studiu. Týká se to například dobrovolnictví a koníčků. Důležitý je také výsledek přijímacího pohovoru a písemné zkoušky, které mnohé univerzity vyžadují. A co bylo nejtěžší? Pro mě asi umění rozvrhnout si čas tak, abych stíhala přípravu na maturitu, dobrovolnictví i zábavu. Jinak taky obecně celé to rozhodování, co se mnou bude po maturitě. Myslím si, že šanci dostat se na univerzitu v cizině má každý, kdo tomu věnuje určité úsilí. Důležitá je samozřejmě dobrá jazyková úroveň. Další akademické podmínky si určuje každá univerzita zvlášť.

Co vám studium v zahraničí dává?
Kromě možnosti zdokonalit se v angličtině nabízí studium v zahraničí nesporně daleko širší možnosti uplatnit se v oboru po dokončení studia, obzvlášť pokud se student chce vrátit zpět do Česka.

Jakou roli v úspěchu hraje střední škola?
Velkou. Úroveň střední školy, podnětné prostředí a zázemí, které poskytuje, ovlivňují studenta v mnoha ohledech.

Jak se vlastně dívka z dětského domova, kterou jste byla, dostane na gymnázium Open Gate?
Než se Open Gate oficiálně otevřelo, navštívili nás v dětském domově zástupci nadace manželů Renáty a Petra Kellnerových, která školu založila, aby nás s projektem, kdy jsou na internátní školu přijímány nadané děti ze všech sociálních vrstev, seznámili. Naši paní ředitelku tehdy napadlo, že bych mohla zkusit štěstí u přijímacího řízení, protože jsem ve škole měla výborný prospěch. Nakonec jsem uspěla a po páté třídě ze základní školy přestoupila na Open Gate. Samozřejmě bez podpory nadace by to nešlo. Díky ní studuji i teď v Glasgow.

Autor | Alena Bartošová