4. března 2015 Zuzana Leopoldová

Rok druhý, semestr první

Zatímco v prváku člověka stěhování a přechod na univerzitní styl života může ohromit, v druháku teprve dostane příležitost si studium užít a naplno se zamotat ve spleti různorodých možností, které Londýn nabízí. Jak probíhal můj první semestr?

Ve španělštině se letos zaměřujeme na pokročilé překladatelství, a to za pomoci různých výukových technik, jedna z nichž spočívá například v zadávání textů identických s těmi, se kterými jsme sváděli bitvy již v průběhu loňského roku, a v následném porovnání a analýze obou překladů. Opravdu asi neexistuje lepší způsob jak prolomit ledy mezi studenty, kteří se navzájem neznají, než nechat je předčítat si překlady, na kterých pracovali před rokem a vzájemně se hodnotit.  

V rámci literatury jsem se rozhodla věnovat problematice takzvaného „subalternu“ (jedná se o termín pocházející z postkolonialismu, který označuje skupinu na okraji společnosti, jež nemá díky přímému i nepřímému útlaku hegemonie možnost se vyjádřit a je proto odsouzena právě k životu mimo zmiňovanou dominantní vrstvu) v Latinské Americe, jelikož se tento koncept vztahuje na snad všechny moderní i rozvojové společnosti na světě a je úzce spojen se sociální geografií, které se v mém oboru také věnuji.

V prvním semestru jsem se zabývala i politikou Evropské Unie, a to od okolností jejího založení přes různé teorie evropské integrace, rozšiřování, jednotlivé instituce a jejich personální složení až po měnovou politiku EU. Samotnou mě překvapilo, jak málo jsem vlastně o Unii věděla! Jako jediná Evropanka v mé seminární skupině (zhruba dvaceti dalších amerických studentů) jsem byla takřka neustále v centru pozornosti, což nebylo díky pověstné české euroskeptičnosti nijak příjemné, obzvlášť když jsem se snažila ostatním vysvětlit a odůvodnit český postoj k různým aspektům členství.

Největším oříškem pro mě zůstává arabština, ve které má skupina v loňském roce nestihla obsáhnout všechnu látku, a já se tak ocitla v poněkud prekérní situaci. Všichni spolužáci v mojí letošní skupince jsou totiž muslimové, jejichž rodiče z většiny pochází právě ze zemí, kde je arabština oficiálním jazykem. Vyrostli ale tady v Británii a díky tomu, že chodili do britských škol, mají arabštinu pouze odposlouchanou od rodičů, a s její standardizovanou verzí, kterou se my učíme (a která se zásadně liší od všech jejích regionálních dialektů), se proto předtím nesetkali. I tak ale oproti mně mají značnou výhodu nejen v tom, že se jim arabština díky předešlému studiu Koránu jednodušeji čte, ale i v tom, že s ní přicházejí častěji do styku a je pro ně proto lehčí zachytit malé zvukové nuance.

V neposlední řadě bych se chtěla pochlubit, že mi bylo nabídnuto místo na Universidad Complutense de Madrid, a to i přes neuvěřitelnou konkurenci, která mezi studenty panovala. Počet míst byl značně limitován, a tak ze skupiny zhruba sto padesáti studentů jak ESPS, tak i těch, co se zaměřují čistě jen na jazyky či antropologii, bylo vybráno jen 7, kteří stráví příští rok na aktuálně nejlépe hodnocené španělské univerzitě. Nutno říci, že se na život v Madridu opravdu nepředstavitelně těším, a to nejen kvůli teplejšímu podnebí, ale hlavně kvůli celosvětově proslulé španělské kuchyni a vyhlášeným madridským galeriím. Druhý semestr snad uteče jako voda!
 

Všechny články

21. dubna 2017

Hon na myš

Od doby, co jsem se před čtyřmi lety přestěhovala do Londýna, mě toto město neustále zásobuje...

Více
12. prosince 2016

Londýn na dvou kolech

Do čtvrtého – a zároveň posledního – univerzitního ročníku jsem nastoupila velice nadšeně a...

Více
6. července 2016

Jak si zamilovat Španělsko

Připadá mi, jakoby to bylo včera, když jsem si zoufale hledala...

Více
2. března 2016

To nevymyslíš!

… vítejte u dalšího dílu seriálu “To nevymyslíš!” aneb “Momenty, kdy jsem si myslela, že je...

Více
17. listopadu 2015

Život ve Španělsku, díl první

Obor European Social and Political Studies, kterému se v Londýně...

Více
26. června 2015

Co mě druhák naučil mimo přednášky

Když se zpětně zamyslím nad druhým rokem stráveným na univerzitě,...

Více
4. března 2015

Rok druhý, semestr první

Zatímco v prváku člověka stěhování a přechod na univerzitní styl života může ohromit, v druháku...

Více
7. ledna 2015

Trable v ráji

Poté, co jsem kvůli zhoršené politické a bezpečnostní situaci byla nucena zrušit mou plánovanou...

Více
2. července 2014

Strasti a slasti třetího semestru

Poslední semestr mi uběhl rychleji, než bych si sama přála. Ačkoli...

Více
12. března 2014

Hektické londýnské jaro

Věci, které se kolem mě udávají, začínají po trochu lenivém rozjedu nabírat pořádný spád.

Více
27. listopadu 2013

Z ospalé vesničky do víru velkoměsta

Klasická úvodní konverzace prváků na vysoké škole (zejména v...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.