29. února 2012 Lukáš Růžička

Příště již z Remeše ...

Život v Anglii se blíží pomalu ale jistě ke konci. Zbývá mi posledních pár týdnů, kdy mám čas užít si vše, co mi zdejší univerzita nabízí. Představa, že za čtyři měsíce už budu o životě v Anglii mluvit v minulém čase mne trochu děsí, ale na druhou stranu mne upokojuje myšlenka na to, že Francie mi jistě nabídne podobnou studentskou zkušenost, i když už to bude asi na profesionálně vyšší úrovni.

Jak tedy své poslední dny v Anglii co nejefektivněji využívám? Většinu mého času samozřejmě zabírá studium – skupinové práce, testy, příprava na zkoušky. Ovšem jak už jsem se dříve zmínil, v britském systému univerzitního života platí, že pokud je titul to jediné, co jsme si z univerzity odnesli, univerzita selhala. A tak kromě brigády v průzkumu veřejného mínění jsem se plně začal věnovat dobrovolnictví. Pravidelně pomáhám s vyučováním na nedaleké základní škole v první třídě. Pod ochrannými křídly univerzity, která mne poskytuje praktické rady a podporuje v případě potíží, mám tak šanci poznat jaké je to ve skutečnosti stát na té druhé straně. Vyučováním mám šanci zapomenout na své studijní povinnosti a můžu se plně soustředit na mnohem závažnější problémy, jako je například nepodělení se o pastelky či krádež nůžek. Pravda, není to vždy jen zábava – vysvětlovat malým dětem spisovnou angličtinou co a jak udělat, není zrovna jednoduché, zvláště když nerozumíte tomu, co zrovna odpovídají, jelikož někteří z nich ještě šišlají a polykají většinu slov. Nicméně zkušenost do života je to jedinečná. Momentálně též supluji hodiny českého jazyka zde na univerzitě, což už je o trošku náročnější, ovšem více zábavné. Někdy mám však pocit, že místo manažerského oboru jsem zde vlastně na pedagogickém.

Letošní rok máme povinnou praxi v poradenství. Byl nám přidělen klient, se kterým musíme řešit momentální problémy, navrhovat sofistikovaná řešení a nacházet společnou cestu skrz nemalý počet kompromisů. Nejen, že mne tato práce doopravdy baví, ale navíc mi to poskytuje částečný náhled do světa opravdového businessu. To co platilo včera, dnes již neplatí - tři partneři odstoupili od úmluvy, další dva kývli na nové podmínky. Vláda projekt finančně nepodpoří, pokud nesplníme 100 % podmínek, ale bez financí od vlády bychom měli volnější pravidla. Musím přiznat, že jsem neměl představu o rychlosti změn v businessu, ale od toho je zde praxe. Abychom měli alespoň ponětí, do čeho ve skutečnosti vpadneme  až dokončíme studia.

A abych do svých volnočasových aktivit vložil též kousek businessu, přihlásil jsem se na prestižní soutěž „Red Rose Business Weekend“, pořádanou naší univerzitu, kdy proti sobě začátkem března soutěží univerzity z celého Spojeného Království. Během několika hodin musíme vyřešit problém, který nám bude zadán firmami IBM a Saatchi & Saatchi. Řešení spolu s pádnými argumenty musíme prezentovat před porotou, která vybere vítězný tým a odmění ho jedním tisícem liber.

Nenudím se. Nemám čas na všechny volnočasové aktivity, které jsem mohl dělat minulý rok. Ovšem nelituji jediné chvíle, kdy se cítím utahaný, protože to je právě to, co posiluje moji osobnost. A tak si tedy užiji svých 10 posledních týdnů britského života a začnu se pomalu připravovat na odjezd do Remeše, kde na mne čeká další rok a půl studií.

Všechny články

10. prosince 2014

Vzhůru ke kariéře…

Poslední dny na univerzitě byly velmi stresující – bakalářská práce ve francouzštině, vyřizování...

Více
27. února 2014

12. května

„12. května, to je zítra.“ Tuto větu nám od začátku tvrdil vedoucí bakalářských prací. 12....

Více
11. prosince 2013

Poslední rok v Remeši

Je to více než tři roky zpátky, kdy jsem vážil kufry do Velké Británie a kdy jsem nevěděl,...

Více
4. července 2013

Konečná ve městě módy a šarmu

Stáž ve městě módy a šarmu se mi začala rychle chýlit ke konci....

Více
4. března 2013

Na západoevropské židli se sedí úplně stejně...

Poslední týdny před Vánocemi byly jedny z nejtěžších období....

Více
26. listopadu 2012

Rok 2012 – rok plný změn!

Velká Británie. Země, kde jsem strávil dva roky svého života a se kterou jsem se musel koncem...

Více
26. října 2012

Rok 2012 – rok plný změn!

Velká Británie. Země, kde jsem strávil dva roky svého života a se kterou jsem se musel koncem...

Více
6. července 2012

Nashledanou Británie! Dobrý den Francie!

Spolu s koncem června pro mne přišel i konec života ve Velké...

Více
29. února 2012

Příště již z Remeše ...

Život v Anglii se blíží pomalu ale jistě ke konci. Zbývá mi posledních pár týdnů, kdy mám čas...

Více
17. listopadu 2011

Půl roku

Přesně tak dlouho to trvalo, co jsem neviděl své přátele z Lancasteru. Během prázdnin jsem...

Více
27. června 2011

Čáry přes rozpočet všude, kam se podívám...

Není nad to si všechno naplánovat dopředu. Odlet z univerzity...

Více
4. března 2011

Druhý semestr – hektičnost nebo jen příjemně...

Ještě před třemi týdny jsem si myslel, že první ročník je lehký...

Více
15. listopadu 2010

Další začátek …

Již více než měsíc mám tu příležitost chodit na přednášky na univerzitě v Lancasteru, která...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.