15. listopadu 2017 Ibolya Běláková

Nové projekty a čerstvá motivace

Rok 2018 se pomalu blíží a tak se tento příspěvek bude nést ve znamení ohlédnutí se za rokem 2017. Další rok života na dálném východě, další rok plný úsilí se adaptovat životu v Japonsku a zároveň z toho všeho vyjít s dobrým průměrem.

Minulý semestr jsem byla poněkud nespokojená se stylem, jakým se směr mého studia vyvíjel. Byl to můj druhý semestr a tak jsem očekávala, že budu mít ty zbylé tři roky perfektně naplánované a že budu již vědět přesně, jak chci, aby se moje další studia rozvíjela. Byl to ale omyl předpokládat mít všechno vyřešené během prvního roku na univerzitě. Ale řekla jsem si, že se začátkem podzimního semestru to změním. A tak jsem to taky změnila.

Tento semestr, tedy podzimní semestr, se soustředím na ukončení mého dosavadního akademického tápání a dokončení mé vize pro zbytek mého pobytu na Keio University i nakouknutí do mých plánů pro postgraduální studium. Úspěšně jsem se přihlásila do přijímacího řízení do semináře, který je podle ledajakých školních drbů nejvýběrovější a tudíž nejtěžší se do něj dostat. Co je to ale seminář? Na mé univerzitě se na semináře (takzvané kenkyuukai) dává zvláštní důraz, jakožto na nejdůležitější platformu pro studium. Se srovnáním s obyčejným vyučováním jsou tyto semináře velmi interaktivní a studenti se skutečně mohou soustředit na látku, která je pro ně nejzajímavější či nejdůležitější. Proto mám to potěšení být členem semináře pod vedením profesora, který studoval i vyučoval na Oxfordu.

Mým nynějším cílem je dokončit disertaci o prevenci mezinárodních konfliktů, publikovat ji v akademickém žurnálu a příští rok ji prezentovat na mezinárodní konferenci v Tokiu. Toto pojednání nepíšu pro žádný specifický předmět, ale jen pro sebe, pod vedením profesora ze semináře. Jsem velmi nadšená a těším se na mnohé další eseje, které budu o tomto tématu v příštích letech psát.

Na zakončení bych se ráda pozastavila u této úsměvné příhody. Jakožto student druhého ročníku již můžu na univerzitě pracovat na pozici studentského asistenta a tedy pomáhat profesorům s přípravou na hodiny a tak podobně. Jeden z profesorů, pro které tento semestr pracuji, je poněkud pasivní a tak jsem tedy vyučovala většinu hodin sama. Po první hodině tohoto semestru za mnou přiběhlo několik studentů prvního ročníku, kteří se ještě na univerzitě nestihli rozkoukat a o existenci studentských asistentů nevěděli. Otázky se zdáli více méně obvyklé až na jednu slečnu, co mě oslovila paní profesorko, řekla mi, že se jí má hodina velmi líbila a ptala se mě, jaké další hodiny vyučuji. No tak nevím, zda jsem v Japonsku viditelně zestárla nebo zda má neúmyslně odučená improvizovaná hodina byla prostě jen tak skvělá. Snad to druhé.
 

Všechny články

21. srpna 2020

červen 2020

Tento semestr byl můj poslední na Keio University a stejně jako většina vysokoškoláků po celém...

Více
28. února 2020

Konec února

Konec února je tu, což znamená že polovina mých posledních jarních prázdnin během mého bakalářského...

Více
29. listopadu 2019

Podzim v Japonsku

Podzim v Japonsku je nádherný. Lidé cestují z města do přírody, k jezerům a řekám aby se mohli...

Více
25. září 2019

Červen

Červen je pro mě na univerzitě zvláštní měsíc. Profesoři pomalu začínají zvěřejňovat zadání...

Více
15. listopadu 2018

“Meri Kurisumasu” z Japonska!

Jestliže žijete v Japonsku a těšíte se na zimu, tento rok vás...

Více
29. června 2018

Konec druhého ročníku

Konec mého druhého ročníku na Keio University je blízko a semestrální finální zkoušky ještě...

Více
27. února 2018

Druhý ročník jakožto rok výzev a příleži...

Začátek mého druhého roku na univerzitě byl také začátkem mnoha...

Více
15. listopadu 2017

Nové projekty a čerstvá motivace

Rok 2018 se pomalu blíží a tak se tento příspěvek bude nést ve...

Více
3. července 2017

Deštivé období v Japonsku a konec jarního...

Červen a červenec se v Japonsku každoročně nese ve znamení deště....

Více
28. února 2017

Zakládání nového školního klubu v Japons...

Minulý semestr se nesl ve znamení nových zkušeností, jelikož...

Více
3. listopadu 2016

První týdny na Japonské univerzitě

Můj úplně první měsíc na vysoké škole právě skončil a nebyl speciální...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.