14. listopadu 2017 Eleni Chliapa

První dojmy z Manchesteru

„První rok na univerzitě se stejně nepočítá!“ „Po IB je první rok jako procházka růžovým sadem!“

Ano, tohle jsou ty slavné hlášky mých starších kamarádů, které jsem ve čtvrťáku slýchala na každém rohu. O tom, že to jsou snad ty největší lži, které jsem kdy slyšela, jsem se stihla přesvědčit už na přivítací přednášce, ještě předtím než samotná výuka na univerzitě vůbec začala.

Každopádně - je to tady. První hodina vůbec, a zrovna čínština. Říkám si, že nám nejspíš jen představí učební plán, strukturu kurzu a možná nějaké to obecné seznámení s jazykem. Omyl. Již v první hodině jsme se naučili všechny čtyři tóny, souhlásky a samohlásky, naučili se slovíčka a znaky dvou krátkých rozhovorů, a nakonec nás zahrnuli kupou domácích úkolů. Teď však po sedmi týdnech s úsměvem (smutně) vzpomínám na to, jak jednoduché to vlastně ten první týden bylo. Co je na tom všem ale nejlepší, jsou reakce čínských kamarádů, kteří ocení každé slovo, které řeknete, a snaží se pomoct, jak jen to jde. Vy se přitom cítíte, jakože toho umíte strašně hodně, i když je vaše konverzace ve skutečnosti limitovaná možná tak na pět vět. Vlastně ne, nejlepší bylo, když jsem procházela kolem skupinky čínských studentů a rozuměla jsem jenom „pít kafe“. Vůbec nevím, kdo pil nebo nepil kafe, každopádně mi tyhle dvě slova zlepšila celý den.

Co se týče života v Anglii, tak si konečně jakž takž zvykám (ano, po dvou měsících se úspěšně dívám správným směrem při přecházení silnice), ale pár věcí absolutně nechápu a asi snad ani nepochopím. Proč jsou například zámky ve dveřích otočené vzhůru nohama? No vážně, proč? Nebo taky dva samostatné kohoutky v umyvadle na teplou a studenou vodu, které jsou od sebe tak daleko, že mi při mytí nádobí buď naprosto zledovatí ruce, nebo mám popáleniny druhého stupně.

Samozřejmě jsem byla i příjemně překvapena, a to tím, že skoro vůbec nepršelo, ba naopak nám tady svítilo sluníčko skoro každý den. Manchester je na rozdíl od Ostravy opravdu velkoměsto, a tak oceňuju neskutečný výběr jídla, obchodů i to, že si za necelé dvě minuty dojdu pro sušenky, když na ně zrovna dostanu chuť v deset večer.

Ze samotné univerzity jsem naprosto nadšená. Na výuku jazyků máme několik rodilých mluvčí, probíráme různorodá témata od historie až po současnost, každá hodina je úplně o něčem jiném, a hlavně se všechno učíme tak rychle, že se nemůžu dočkat dne, kdy budu schopná vést smysluplné konverzace.

Dva měsíce uběhly neskutečně rychle, hlavně proto, že mám pořád něco na práci, a to i díky mimoškolním aktivitám, do kterých jsem se zapsala, například roztleskávačky. Za necelé dva týdny jsme s holkami nacvičily celou sestavu a jely podporovat naší univerzitu na rugby zápas, který mi přišel velice zajímavý, protože to bylo asi poprvé, co jsem takhle byla venku na stadioně a sledovala nějaký zápas.

Chtěla bych nesmírně poděkovat za podporu od The Kellner Family Foundation, díky které jsem si mohla splnit sen a na vlastní kůži se přesvědčit, že čaj s mlékem opravdu chutná lépe než zní.
 

Všechny články

28. února 2021

Světlo na konci tunelu

Od listopadu do konce února se toho moc nezměnilo. Školní hodiny stále probíhají online a všechny...

Více
15. listopadu 2020

Lockdown 2.0

Po mých neplánovaných, několik měsíců dlouhých prázdninách jsem se v září vydala zpátky do...

Více
26. června 2020

The University of Zoomchester

“Ty, a víš o tom, že je v Číně nějaký virus?” ptá se mamka pár...

Více
28. února 2020

Zakončení jedné etapy

Zakončení mého semestru v Argentině proběhlo úžasně. Před odjezdem jsme s kamarády stihli ještě...

Více
3. prosince 2019

Země tanga, maté a hovězího

Tak už je to tady. Napjatě očekávaný semestr studia španělštiny...

Více
18. července 2019

Konec druhého roku

Druhý univerzitní rok byl oproti tomu prvnímu skvělý. Zvládla jsem to bez jediného ubrečeného...

Více
26. února 2019

Čínské knedlíčky, červené lampióny a rok...

Po vánočním odpočinku a zakončením prvního semestru lednovými...

Více
14. listopadu 2018

Vážně už je listopad ?

Připadá mi to, jako teprve pár dní od mého odletu z Česka zpátky na univerzitu, ale konec prvního...

Více
30. června 2018

Úspěšně zakončený první rok

Ačkoli to uběhlo mnohem rychleji, než bych čekala, svůj první...

Více
25. února 2018

Únor 2018

Druhý semestr začal dvoutýdenním obdobím zkoušek, takže jsem se z vánoční pohody velice rychle...

Více
14. listopadu 2017

První dojmy z Manchesteru

„První rok na univerzitě se stejně nepočítá!“ „Po IB je první rok jako procházka růžovým s...

Více
Zpět na hlavní stránku

Probíhá ověření zadaných údajů. Nezavírejte, prosím okno prohlížeče a vyčkejte na dokončení.