Základní škola v Karviné má mecenáše – nejbohatšího Čecha

Školu v Karviné podporuje jeden ze sta nejbohatších lidí na světě - miliardář Petr Kellner. Škole například platí pedagogické asistenty, nové výukové pomůcky a techniku.

KARVINÁ Ta škola je jiná. Jmenuje se Mendelova, stojí v ulici, o které s nadsázkou můžeme říci, že patří Einsteinovi, a ředitelovým mottem je citace z knihy Alenka v říši divů.

Zkrátka vybočuje. Zřejmě i tím, že ji zajímá, jak jinak může vzdělávat děti a pedagogy. A to ještě není všechno. Základní škola Mendelova v Karviné je jednou ze dvou škol v zemi, do které nyní investuje nejbohatší Čech Petr Kellner.

Školu si vybrala The Kellner Family Foundation, rodinná nadace Renáty a Petra Kellnerových. Zahrnula ji do pilotní fáze projektu Pomáháme školám k úspěchu.

O co jde?

Cílem projektu je podpora zvýšení kvality vzdělávání. Ne v soukromých, ale veřejných českých školách.

„Základní škola Mendelova pečuje o každého žáka, a ne jen o ty nadané nebo o ty se speciálními potřebami,“ vysvětlila Hana Košťálová, vedoucí expertní rady projektu, proč byla škola vybrána.

Nadace škole například platí pedagogické asistenty, kteří pomáhají učitelům ve výuce, dále nové pomůcky a techniku. A škola se zase snaží zlepšovat individuální přístup k žákům.

Jak dále upřesnil ředitel školy Bohumil Zmrzlík, malé i starší děti se ve škole už dříve vzdělávaly také díky projektovým vyučováním.

„I ti žáci, kteří mají v běžném vyučování problémy, jsou pak velice aktivní,“ uvedl Zmrzlík…

…Díky nadaci a pětiletému projektu nyní ve škole působí zkušená lektorka, která je dětem i učitelům tři dny v týdnu k dispozici. „Je to naše silná podpora. Chodí do hodin, sleduje výuku, hodnotí ji, učitelům radí, jak jinak by ji mohli vést,“ popsal Bohumil Zmrzlík. Podle něj se tak ve škole neučí jenom děti, ale i učitelé.

Projekt počítá s vytvořením sítě čtrnácti veřejných základních škol s podporovanou kvalitou výuky, přičemž postupy a nástroje vytvořené a ověřované v těchto školách budou nabídnuty dalším školám po celé zemi.
Podle Jana Leinera, člena správní rady nadace, věnovala The Kellner Family Foundation loni do projektu osm milionů korun. V dalších letech se má tato částka zvyšovat až na zhruba pětinásobek.

Kdo je Petr Kellner?

Úspěšný český manažer, miliardář. Je nejbohatším Čechem a v roce 2006 se jako první Čech objevil na seznamu miliardářů z celého světa, který každoročně vypisuje magazín Forbes. Petr Kellner má čtyři děti a jeho druhá manželka se jmenuje Renáta.

(autor: Petra Bartíková, úryvek z textu)