Vojtěch Loskot, Dundee

Stáže a akceleráky

Vojtěch Loskot, Dundee

Kde něco končí, něco nového začíná.

Tento článek lehce navazuje na můj předchozí příspěvek, ve kterém jsem srovnával práci pro startupy a korporáty. Začal jsem tehdy pracovat na telemedicínské mobilní aplikaci DoctoBrain a všiml jsem si několika zajímavých rozdílů ve srovnání s mou zkušeností v mnohonásobně větší firmě TietoEVRY. Několik měsíců poté bych toto srovnání doplnil o rozdíl, který se pro mě stala klíčovým – nepředvídatelnost. Oproti pomalým korporátům jsou startupy definované rychlostí a neustálou transformací, se kterou ale přichází i nestálost. Většina startupů v rané fázi je odkázána na úspory zakladatelů, které když dojdou, projekt končí. V DoctoBrain mimo toho zřejmě hrálo roli více faktorů, ale projekt byl prakticky zastaven a já se na přelomu roku ocitl opět bez práce, znovu sepisujíc své Curriculum Vitae.

Všem studentům, kteří se naleznou v podobné situaci, musím doporučit, aby využili možností univerzit. Zejména zahraniční univerzity mají speciální oddělení pro kariérní růst studentů (v Dundee pod názvem Career advice), kde mi pomohli sepsat CV tak, aby odpovídalo britským konvencím, a také poskytli přístup ke kariérnímu portálu s desítkami nabídek všemožných pozic, zaměřených na studenty. Postavil jsem také webové portfolio s ukázkou projektů, na které v CV nezbylo místo. Ač si myslím, že v dnešní době si většina lidí vystačí s profily na sociálních sítích a málokdo opravdu potřebuje plnou stránku jen o sobě, náboráři z IT firem mi potvrdili, že od (nejen webových) developerů se toto očekává nebo je to přinejmenším příjemný bonus.

Akcelerační programy musím doporučit každému, kdo začíná podnikat. Za tři měsíce jsme dostali zdarma desítky seminářů o marketingu, průzkumu trhu nebo identitě značky a naučili jsme se, jak správně postavit business od základu.

Vojtěch Loskot

Vojtěch Loskot

stipendista projektu Univerzity

Po tomto úsilí a pročítání inzerátů jsem nabídku frontend developera ve firmě Golferis obdržel skoro náhodou, přes doporučení od bývalého klienta. Od poloviny února jsem součástí týmu, který vyvíjí široký sortiment softwarů specificky zaměřených pro golfové resorty. Protože se snažím sám založit startup, tato zkušenost je pro mě mnohem cennější než mnohá stáž v korporátu. Nejenže získám praxi, ale mám šanci pozorovat, jak funguje iterativní vývoj v takovémto tempu. Rozhodujícím důvodem, proč jsem si vybral tuto pozici byla možnost si sám stanovit pracovní hodiny na týdenní bázi a přívětivost vedení přizpůsobit se mému studiu. Mohu si tak být jistý, že vždy můžu mít školu na prvním místě.

Západ nad Dundee City Quay (nábřeží)

Vojtěch Loskot, Dundee

Tato volnost mi umožňuje mít dostatek času i na další aktivity, jako je právě vlastní projekt Reserveroo – aplikace pro jednoduché hledání a rezervování volnočasových aktivit. Všimli jsme si s kamarády, že neexistuje způsob rychlého a jednoduchého dohledání či rezervace aktivit jako je kulečník, bowling nebo tenis. Došlo nám, že je třeba správně provést validaci a vymyslet business část ještě předtím, než se vrhneme do programování. Nesmírně užitečné pro nás byly akcelerační programy a podpora pro startupy, které ve Skotsku existují. Prošel jsem si v roce 2019 podobným programem v Česku, ale jsem vděčný za možnost studovat ve Skotsku a příležitosti, které tam existují. Je potřeba uznat, že zejména díky podpoře skotské vlády a vyšší četnosti programů, jsou projekty mnohem dál. V březnu jsme se přihlásili do akceleračního programu Elevator a momentálně jsme ve spojení s organizacemi Business Gateway a E3, přes které jsme získali grant pro startupy v hodnotě 300 liber, který nám pomůže projekt posunout.

Akcelerační programy musím doporučit každému, kdo začíná podnikat. Za tři měsíce jsme dostali zdarma desítky seminářů o marketingu, průzkumu trhu nebo identitě značky a naučili jsme se, jak správně postavit business od základu. Potkali jsme s mnoha experty, úspěšnými podnikateli, kteří nám dali spoustu dobrých rad. Toto nám pomohlo přestavět celkový business model a uvědomit si několik problémů, které jsme do té doby nezvážili. Další (dle mého názoru nedoceňovaný) bonus akcelerací je drive a motivace. Bez šéfa a šibeničních termínů je snadné práci na vedlejším projektu odkládat a tyto programy nás jako tým namotivovaly, ale také poskytly správnou míru nátlaku, abychom projekt neodkládali.

Druhý ročník mého zahraničního studia byl plný nových zážitků a zkušeností a já doufám, že tomu tak bude i nadále.