Příležitost najít své světlo

Průměrně inteligentní student položí otázku Googlu a do tří vteřin dostane odpověď. Nadprůměrně inteligentní student položí Googlu lepší otázku a obdrží možná zajímavější odpověď. V obou případech je to ale mnohdy odpověď zavádějící. Vyžaduje kritickou analýzu a schopnost dobře se rozhodnout, zda ji při řešení problému použít, nebo ne.

Kvalitní škola studenty učí, jaké otázky klást, kde hledat správné odpovědi a jak se v nich orientovat. Ta nejlepší vám ukáže, že ptát se jinak než doposud přinese ty nejzajímavější inovace.

Průměrně či nadprůměrně inteligentní student ze sociálně znevýhodněného prostředí má jiné starosti. Často zůstává v zajetí existenčních otázek, kterými se trápí jeho rodina. K čemu mu pomůže sociální stipendium? Intelekt můžeme přirovnat k žárovce do reflektoru v divadle. Některé žárovky svítí méně, některé mimořádně. Světelný výkon však nezaručí, že s ním na divadelních prknech dokážete divy. Potřebujete se naučit, jak jej používat, ale hlavně dostat příležitost, abyste si to vůbec zkusili. Váš talent zrozený pro roli osvětlovače v Národním divadle jinak nikdo neobjeví. Co když tu příležitost dostanete? Co když se tu svou žárovku budete učit používat od mistra? Myslím, že s ní dokážete doslova zázraky. A často i tehdy, pokud nejste žádný „lumen“.

Sociální stipendia jsou nástrojem objevování talentů, které by jinak zřejmě zůstaly skryty. Ve škole Open Gate si uvědomujeme, že civilizační pokrok je výsledkem hledání odpovědí na netradiční otázky. Dáme-li dětem stimulující prostor k tomu, aby kladly ty správné otázky, zvyšujeme tím šanci, že jedna z odpovědí může přepsat dějiny lidstva. Má jedenáctiletá osobní zkušenost ukazuje, že se sociálním stipendiem poskytuje Nadace The Kellner Family Foundation nejen zázemí a kvalitní vzdělání, ale dává šanci na změnu života. Možná také toho vašeho, kdo ví.

Kateřina Kožnarová -  Autorka je ředitelkou základní školy a gymnázia Open Gate

https://archiv.ihned.cz/c1-65971390-prilezitost-najit-sve-svetlo

Další články z médií

Všechny aktuality