Lucie Poláková

Příběh mentorování: od surfování v Portugalsku po křest knihy v Seattlu

Lucie Poláková

Před pár týdny jsem se zúčastnila křtu knihy, v místě s výhledem na Seattle, obklopena mnoha úspěšnými lidmi, kteří přiletěli z celých Spojených států. Všichni jsme tam byli proto, že se v nějakém bodě zkřížily naše cesty s Janet T. Phan: cesty mentorování, osobního růstu a snahy o přivedení více žen do STEM oborů (Science, Technology, Engineering, Math).

Thriving Elements

Vše začalo, když jsem se rozhodla strávit jeden semestr během covidu v Portugalsku místo v Londýně, jelikož byla všechna výuka stejně online. Protože poznávání místní kultury se vším všudy bylo samozřejmostí, začala jsem se učit surfovat. Jela jsem s místním surfařským klubem na několik jednodenních výjezdů. Seznámila jsem se tam s velmi energickou mladou ženou, Janet T. Phan, která tam přiletěla na pár týdnů ze Švýcarska. Brzy jsem zjistila, že v Seattlu vystudovala podobný obor jako já v Londýně a v té době pracovala v technologickém consultingu, což je něco, co sama zvažuji. Když jsem se s Janet bavila dál, a položila možná až moc otázek o její kariéře v oblasti technologií, řekla mi o Thriving Elements. Jde o mezinárodní neziskovou organizaci, která poskytuje mentoring pro studenty ze slabších sociálních prostředí, kteří mají zájmem o STEM obory. Jelikož mi je podobné téma dost blízké, Janet mě s nimi propojila.

Poslední rok a půl tak dobrovolničím v Thriving Elements (TE). Na té jedné pláži v Portugalsku jsem získala víc, než bych si kdy dokázala představit. Dostala jsem příležitost naučit se a aplikovat nové systémy a programy, které zefektivňují proces mentoringu, anebo třeba pracovat na webových stránkách. Ale hlavně jsem se mohla seznámit s dalšími dobrovolníky - neuvěřitelnými lidmi z celého světa, kteří tráví svůj volný čas tím, že přinášejí více příležitostí mladým lidem v jejich místních komunitách.

Mentoring

Jak ubíhaly měsíce mého zapojení do TE, začala jsem stále více přemýšlet o důležitosti mentoringu. Vedla jsem rozhovory se studenty, potenciálními “mentees”, a uvědomila si univerzální potřebu podpory a rad, co se týče jejich budoucí kariéry. Ať už jsem mluvila se středoškoláky ze státu Washington v USA, ze Švýcarska nebo Botswany, všichni měli velké ambice a nechyběla jim odhodlanost to někam dotáhnout. Chyběla jim ale nějaká platforma a podpora, která by je postrčila tím správným směrem.

Je zajímavé vidět vše i z druhé strany. Kromě studentů vedu v rámci programu rozhovory také s potenciálními mentory. Což je většinou úžasný zážitek, za který jsem moc vděčná - ostatně kdy jindy bych mohla vést pohovor se seniorní technologickou manažerkou v Googlu nebo mechanickým inženýrem v Uberu. Setkávám se s profesionály z různých oblastí STEM a vidím jejich nadšení pomáhat mladým lidem. A všichni to dělají nezištně. Uvědomují si totiž důležitost této pomoci a podpory v životě středoškoláků, a to obvykle na základě vlastních zkušeností a toho, že i jim někdo na jejich cestě pomohl.

To mě přivedlo k tomu, že jsem začala přemýšlet o lidech, kteří mi na mé cestě poskytli správnou podporu a vedení, přestože nebyli formálními "mentory", a o tom, jak bych bez nich byla docela ztracená. Celý můj životní příběh je založen na kombinaci toho, že jsem potkala ty správné lidi ve správný čas, a na mé zvědavosti učit se z jejich zkušeností. Je zajímavé se ohlédnout a uvědomit si, kdo nám v minulosti poskytl tu správnou radu, pootevřel dveře nebo dodal odvahu zkusit něco nového.

Lucie Poláková

Když jsem si na večírku ke křtu knihy Boldly You v Seattlu, jejíž je Janet autorkou, povídala s těmi všemi zajímavými lidmi, kteří se podělili o své příběhy, uvědomila jsem si, že Janet je lídrem a mentorem, kterým bych chtěla v budoucnu být. Důvěřuje mi, ať už jde o správu webových stránek, zastupování na schůzkách Thriving Elements s potenciálními partnery nebo organizaci a vedení setkání všech členů TE. Vím, že mám její důvěru. Navíc mi poskytuje přesně takovou podporu, jakou v této fázi svého života a kariérního vývoje potřebuji. Dostávám vše od povzbuzení a kontaktů na další lidi z oboru až po zkušební pohovory. Uvědomuji si hodnotu, jakou pro mě náš vztah má, a nemůžu se dočkat, až podobnou podporu budu moct poskytovat dalším mladým lidem.

Na závěr uvádím několik poznatků ze své dosavadní zkušenosti s dobrovolničením v mezinárodní mentoringové organizaci:
  • Pokud jste student nebo mladý profesionál, nebojte se najít si mentory, ať už formální skrz nějakou organizaci, nebo neformální pomocí vaší vlastní zvídavosti. Příležitostí je mnoho a lidi, kteří mají více pracovních a životních zkušeností než vy, vás vždy můžou jemně postrčit tím správným směrem (viz článek Janet v HBR a její TED talk o mentoringu).

  • Pokud jste pracující profesionál, podělte se o své zkušenosti s těmi méně zkušenými. Poskytněte rady a podporu těm, kteří o ně stojí, a pomozte mladým lidem růst a rozvíjet se (viz článek, jak se můžete stát tím nejlepším mentorem).

  • Pokud vám někdo projeví důvěru, ukažte mu, že se na vás může spolehnout.

  • Važte si lidí, které potkáváte, a přijměte jejich příběhy a zkušenosti - každý má co říct.