Otevřené hodiny a moderace nad dětskými výkony

Otevřené hodiny a moderace nad dětskými výkony

Otevřené hodiny a moderace nad dětskými výkony

Setkání mělo tři části:

(1) účast v otevřených hodinách 

(2) rozbor hodiny vedený mentorem 

(3) rozbor dětských výkonů – moderace.

V nabídce byla výuka čtenářství na prvním stupni, čtenářství v češtině a dějepisu na druhém stupni, a čtení v chemii.

 

Zakázka v otevřených hodinách

Učitelé, kteří otevřeli své hodiny, připravili pro kolegy plány lekcí, všechny pracovní materiály i texty. A ještě formulovali zakázku. To znamená, že si řekli pozorujícím kolegům, k čemu přesně by chtěli zpětnou vazbu. Na co se mají pozorovatelé zaměřit a co mají sledovat zvlášť bedlivě.

Například v chemii zněla zakázka pro kolegy takto:

  • Jak se podařilo propojit oborový cíl se čtenářským?

  • Byly texty pro děti přiměřeně náročné – ani lehké, ani těžké?

 

Co účastníci oceňovali?

(1) Otevřená hodina

„Výborná inspirace a nové zkušenosti; radost ze společného zájmu; pohled na přemýšlení a dovednosti někoho jiného.“

„Hodina byla přínosná vším – vidět v realitě to, co bylo na papíře; vidět spolupráci začínající a zkušené paní učitelky; vidět hodinu komponovanou ke dvěma cílům tak, aby byly propojené.“

„Každá otevřená hodina je inspirací, jak posunout sebe i své hodiny, čeho se ale také vyvarovat, co je zbytečné. Současně se ale díky sledování kolegy utvrzuji v tom, že některé věci dělám správně nebo k tomu mám alespoň nakročeno.“

 

(2) Společný rozbor hodiny vedený mentorem

„Pokud by analýza neproběhla, učitelé i pozorovatelé by přišli o to nejcennější, tj. zpětnou vazbu. Je dobré si říct, co se povedlo, co se nepovedlo, co bychom mohli udělat lépe, jinak. Při analýze jsem zjistila spoustu věcí, které by mě nenapadly.“

„Mně osobně vždy pomůže pohled někoho jiného, to, že si všímá věcí, na které já jako vyučující v tu chvíli nemám čas nebo si nevšimnu. Osobní prožitek všech vždy pomůže hodinu lépe analyzovat.“

„Velmi mi pomohl pohled ostatních kolegů na průběh hodiny. Důležité i bylo vysvětlení záměru vyučujícího a společná reflexe s kolegy.“

 

(3) Společný rozbor dětských výkonů - moderace

„Je důležité dobře promyslet otázku pro žáky. Zkusit si na ni sama odpovědět „s odstupem“ od svého očekávání.“

„Uvědomila jsem si opět, že někdy odcházíme z hodin se smíšenými pocity (jako učitel), ale analýza výkonů nás může posunout dál při naší práci a někdy i překvapit.“

„Nejpřínosnější část – velmi mi pomohly náhledy kolegů na žákovské odpovědi. Celá moderace, kdy si učitel na výkonech žáků ujasní, co je pro něj nejdůležitější, znovu formuluje cíle, nastavení otázek vzhledem k žákovským výkonům.“

 

Kde se setkávají čtenářské školy

Tentokrát setkání hostila škola Za Nádražím. Předchozí setkání měla na starosti škola ve Frymburku a příští, květnové, bude pořádat škola na Plešivci.

Čtenářské školy podporujeme také na Vysočině, kde se schází škola v Dobroníně, v Humpolci a ve Větrném Jeníkově.

Třetí, nejpočetnější hnízdo čtenářských škol pracuje v Moravskoslezském kraji: ZŠ Mendelova v Karviné, ZŠ Háj u Opavy, ZŠ Koperníkova v Třinci, ZŠ Jičínská v Příboře, ZŠ TGM ve Studénce. 

 

Co jsou čtenářské školy projektu Pomáháme školám k úspěchu

Čtenářské školy patří k síti škol projektu Pomáháme školám k úspěchu od května 2017. Zapojují se prostřednictvím školních týmů. Úkolem členů týmů je učit se lépe rozvíjet čtenářství dětí ve vlastním  předmětu, přitahovat ke čtenářství postupně další učitele ze školy formou kolegiální podpory, vést sbor k vytvoření školní strategie rozvoje čtenářství.

 

Hana Košťálová