Naše zprávy v 18.00 - Zpátky ke Komenskému

Dnešek je Dnem učitelů. Sezení v lavicích s rovnými zády jako pravítko a učitel jako autorita, které se o neodmlouvá. No tak si to pamatuje jako každý z nás.

Miroslav Vaňura, moderátor
Přesně tak. Styl výuky se ale v posledních letech proměnil a směřuje k tomu, aby bylo dítě během ní bráno jako rovnocenný partner a mohlo se zapojit.

Adéla Tunová, redaktorka
Místo učitele jako jasné dané autority, v posledních letech školy sází na spolupráci s dětmi jako rovnocennými partnery. Jaký má být současný učitel?

Vít Beran, ředitel ZŠ Kunratice
Má být týmový hráč a umět spolupracovat s dalšími učiteli.

Adéla Tunová, redaktorka
Projekt, do kterého se kunratická základní škola zapojila se jmenuje Pomáháme školám k úspěchu. Zašťiťuje ho nadace manželů Kellnerových. Děti už dávno hodinu netráví jenom v lavici s učebnicí.

Jana Kopecká, učitelka
Tady na té škole učím třicet let. Tu největší změnu vidím v tom, že k nim přistupujeme s respektem, že si vážíme každého názoru.

Adéla Tunová, redaktorka
Pro prvňáčky je nejdůležitější naučit se číst.

Jana Kopecká, učitelka
Je to o tom porozumění tomu textu, že děti o tom textu přemýšlí.

Adéla Tunová, redaktorka
Také neoblíbená matika se dá dětem přiblížit zábavnou formou. Učitelé využívají takzvanou Hejného metodu.

Anna Havelková, učitelka
Děti přirozenou cestou se dostávají k různým matematickým vztahům. Řešíme pavučiny, převádíme sílu zvířátek. Nemají stres z matematiky.

Adéla Tunová, redaktorka
Novinkou je i takzvaná párová výuka, přítomnost dvou učitelů v hodině umožní věnovat pozornost každému žákovi. Na základních školách aktuálně učí přes šedesát tisíc učitelů, z toho pětaosmdesát procent jsou ženy a jen patnáct procent muži. Stáří učitelů je průměrně šestačtyřicet až pětapadesát let a právě dnešek je jejich dnem.

žákyně
Ať žáci je nezlobí a ať se jim tady líbí s náma.

žák
Aby se jim dařilo.

Adéla Tunová, redaktorka
Spokojený úsměv na tváři dítěte je pak asi tím největším dárkem co každý učitel může dostat. Pro Televizi Barrandov - Adéla Tunová.

Odkaz na reportáž v archivu TV Barrandov: http://www.barrandov.tv/video/94251-nase-zpravy-28-3-2017, reportáž ze ZŠ Kunratice ve 25:07 min.

Další články z médií

Všechny aktuality