Jsem možná jiná než ostatní, ale vím, co chci

Gymnázium a základní škola Open Gate v Babicích funguje už devátým rokem. Studují tu nadané děti bez ohledu na to, z jakých sociálních poměrů pocházejí. Těm, kteří by si vysoké školné nemohli dovolit, přispívá Nadace The Kellner Family Foundation, rodinná nadace Renáty a Petra Kellnerových. A nejen na školné. Pro mnohé ze studentů, hlavně z řad těch, kteří dostávají sociální stipendium, je Open Gate skutečnou branou do nového života. Odtud mají větší šanci uspět s přihláškou na přední domácí i světové univerzity. Jejich budoucí zaměstnavatelé si mohou být jisti, že zdejší studenti na sobě dokážou tvrdě pracovat a umějí obstát v konkurenci. I když sem třeba nepřišli jako čistokrevné studijní typy. To je i případ Veroniky Dolejší. Sama sebe popisuje jako introverta, kterého učení na základní škole moc nebavilo a svými studijními výsledky nijak nevynikal. Zdravotní handicap jejích sourozenců a nepříjemné zážitky z předchozích škol jí paradoxně dodaly odvahu změnit svůj život.

Když jste před rokem na Open Gate nastupovala, co vás nejvíc překvapilo?
Překvapilo mě, že na nás nešli s učením zhurta. Mohli jsme se pořádně rozkoukat a teprve asi za tři měsíce se vše rozběhlo naplno.

Jak je to tu se zkoušením?
Každý větší tematický okruh je rozdělen na menší celky a po probrání celé látky pak píšeme menší písemky. Známky se tady počítají v procentech a výsledky jednotlivých písemek se pak průměrují. Anebo na konci čtvrtletí píšeme jen jeden velký test – to záleží na učiteli. Letos na začátku školního roku jsme měli takové šílené dvoutýdenní období, prakticky každý den jsme psali test asi ze tří předmětů. Bylo to náročné.

Výuka v sekundě probíhá v češtině, nebo už v angličtině?
V angličtině výuka probíhá až od kvinty, což je vlastně první ročník střední školy. Do té doby se na takovou úroveň, aby to zvládli, dostanou i ti, kteří sem nastupovali bez jakýchkoli znalostí angličtiny. Máme ji jako předmět už od primy, teď jsem v sekundě a angličtina se nám začíná trochu míchat i do dalších předmětů, třeba do matematiky. Od tercie přibude další jazyk, rozhoduji se mezi španělštinou a němčinou.

Další články z médií

Všechny aktuality