7 příběhů připomínajících pohádku - Happy end existuje

Bylo nebylo. V případě těchto sedmi žen a dívek opravdu bylo! Někdy se totiž naše osudy vymknou všem racionálním předpokladům a připomínají romantické scénáře. Ale ani na cestě za happy endem není nic zadarmo.

Každá správná pohádka má pevná pravidla. Než zazvoní zvonec a dobro zvítězí, hrdinky musejí překonávat intriky, zlá kouzla či plnit náročné úkoly. Krása je výhodou, ale ještě víc je testováno jejich dobré srdce...

Andělé, dobré víly a hodní kouzelníci se zjevují převlečení za neatraktivní se niory. Kdo se jejich přestrojením nechá zmást, tomu nepomohou.
V realitě to probíhá obdobně. Jen kouzla nahrazujeme trpělivostí a vytrvalostí. Důležitá je i schopnost nepodlehnout zoufalství, když nikoho nezajímáme a našim snům nikdo nevěří. V Čechách se úspěchy druhých často shazují poznámkou: „Měli prostě štěstí.“ Na následujících stranách zjistíte, že samo o sobě nestačí. Stejně jako v pohádkách přeje jen odvážným!
(...)

Když už se zdá, že jste propadli peklu, objeví se andělé!
Dominika Kouřilová (21), studentka University of New York in Prague

  • Velkorysý stipendijní program nadace manželů Kellnerových umožňuje kvalitní vzdělání na osmiletém gymnáziu Open Gate v Babicích talentovaným dětem ze sociálně slabých rodin, dětských domovů i pěstounské péče.

  • Žáky, jejichž potenciál ani sebevědomí nejsou v útlém věku vhodně rozvíjeny, hodnotí psychologové. I ty děti, které ve škole špatně prospívaly, tak často dosáhnou vynikajících výsledků. Nadace už financovala vzdělání 308 dětem.

  • Řada absolventů Open Gate studuje v zahraničí.

  • Více na www.kellnerfoundation.cz.

Představte si následující startovní pozici. Vesnička Lukava na Jihlavsku na Českomoravské vysočině. I když jste Češka jako poleno, tmavými vlasy a jižanským vzhledem provokujete spolužáky, aby se vám pošklebovali. Vedle „cikánské“ vizáže je dráždíte i „sprostým“ příjmením a na místní poměry nestandardní rodinou. Dominičina matka si totiž umanutě přála ještě jednu holčičku, takže do rodiny postupně přibyli bratři Kristián, Matěj, Daniel a František. Vzhledem k množství dětí doma moc peněz nebylo a matka mezi porody a kojením chodila do práce. Dominika vyfasovala „manuál“, co koupit, uvařit, zařídit, a zatímco její vrstevníci chodili na různé kroužky, od deseti let se musela kompletně postarat o domácnost i mladší sourozence.


„Děti umějí být kruté,“ vzpomíná dnes na to období bez nostalgie. „Když vycítí, že se lišíte a jste ‚slabší kus‘ bez zastání, štvou vás jako divou zvěř.“ Matka její trápení ve škole neřešila, a tak se šikana stupňovala. Spolužáci si troufali víc a víc. „Šlo to tak daleko, že se mi smáli a pokřikovali na mě sprosťárny, i když mě potkali na návsi,“ přiznává Dominika.

Kouzelní prarodiče
Přetažení z domácích povinností a šikana si začaly vybírat daň. Dominice se z pocitů bezvýchodnosti rozjela deprese. V jejím důsledku začala tato (jak se později ukázalo) nadprůměrně inteligentní dívka ve vesnické základní škole propadat. „Tehdy mě téměř dorazila učitelka, která mi řekla, že jsem prostě hloupá. Byla jsem jenom krůček od opravdu zoufalého činu.“ Bylo jí třináct a zdálo se, že hůř už být nemůže. Tehdy zasáhli prarodiče. Bohužel matka Dominice nedovolila, aby k nim šla bydlet. Děda s babičkou se ale naštěstí dozvěděli o gymnáziu Open Gate v Babicích s programem pro děti z nejchudších, případně problematických rodin a věřili, že vnuččiny bídné známky jsou jen důsledkem nepříznivých okolností. Dovezli utrápenou Dominiku na přijímačky. Ta navzdory čtyřkám a pětkám na vysvědčení překvapivě dobře zvládla náročné testy a stipendium Kellnerovy nadace na internátní česko-anglické gymnázium k úžasu všech získala. „Když jsem pak jezdila na víkendy domů a potkávala ty samé lidi, pro které jsem předtím byla snadná oběť, cítila jsem satisfakci a úlevu, že už na mě nemůžou,“ říká dnes úspěšná studentka s úsměvem.

A co dál?
Dominika se na gymnáziu naučila plynně anglicky a španělsky. Bojovala za udělení Nobelovy ceny za mír siru Nicolasi Wintonovi, cestovala po světě, setkala se se Sophií, hraběnkou z Wessexu… Nyní studuje psychologii na University of New York in Prague a při studiu navíc pracuje jako account executive v nadnárodní reklamní agentuře. Její matka porodila šesté dítě, konečně vysněnou dceru. Dominika nad sestřičkou drží patronát...

7 příběhů připomínajících pohádku - Happy end existuje

Další články z médií

Všechny aktuality