Nejlepší školy v Americe a jak se na ně dostat

Na americké školy včetně Stanfordu a Harvardu může jít víceméně kdokoli. Že je to drahé? Výmluvy. Hlavní překážkou bývá nedostatek informací a lenost. Pomůžeme vám (studentům i rodičům budoucích studentů) alespoň s tím prvním.

Učit se, učit se, učit se

Matt Damon ve filmu Dobrý Will Hunting svými znalostmi převálcoval konkurenta u baru, který se snažil zaujmout slečny vědomosti, jež se jen naučil nazpaměť, ale nerozuměl jim. Získat samotné informace dnes není těžké, složitější může být s nimi pracovat, kriticky o nich přemýšlet a rozvíjet je dál. A s tím vám může pomoci dobrá škola. Existuje-li jen malá možnost, že byste se v budoucnu chtěli vzdělávat na vysoké škole v zahraničí, měli byste vědět, co (ne)dělat, protože je dobré začít včas a protože je velmi lehké si tuto možnost zazdít. Pokud si myslíte, že je pozdě, věřte, že není, pokud to sami nevzdáte.

Bc., Mgr., PhD… Chcete titul proto, že jsou všichni ve vaší rodině doktoři a právníci, nebo abyste díky němu získali svou vysněnou práci? Důvod je jen na vás, nelze objektivně říct, který je dobrý a který ne. Měli byste ale mít vždy na paměti, že titul ze sebelepší školy vám sám o sobě nic nezajistí - ani skvělou práci, ani bohatství a štěstí. Když ho však dobře využijete, je velmi pravděpodobné, že vám otevře nové dveře. Pro zaměstnavatele je kromě jiného potvrzením vaší zodpovědnosti a schopnosti pracovat na dlouhodobých cílech. Jak říká profesor Richard Vedder z Center for College Affordability and Productivity, vzdělávat se lze i online, „velmi dobré programy nabízí například Stanford, Yale, ale i řada soukromých organizací“. Zatím je ale pořád problém s kontrolou toho, kdo nakonec skládá závěrečné zkoušky.

Česko, srdce Evropy

Jak říká Jakub Tesař, studijní poradce Fulbrightovy komise: „Studium v Evropě je brána do Evropy. Studium v USA je bránou do světa.“

Vytvoříte si síť kontaktů, kterou byste v Česku nikdy nezískali, a právě dobré kontakty jsou jedním z klíčových předpokladů pro úspěšnou práci nebo podnikání. Nechcete-li riskovat, že se rozhodnete špatně, můžete nejdřív odjet na zkušenou jen na semestr během střední nebo vysoké školy nebo na speciální semináře během léta. „Vstoupili jsme do EU a všichni říkali, že můžeme vyjet, tak jsem jel. Když člověk jednou tyto dveře otevře, tak se otevírají další. Tomu štěstí je třeba jít naproti,“ říká Aleš Weiser, student ze Stanfordu.

Myslete, číst umí každý

V Americe je jiný vzdělávací systém než v Česku. Úplně jiný. Na bakalářském stupni, který trvá čtyři roky a je vnímaný stejně jako české magisterské studium, si můžete zvolit libovolné předměty. Většinou (krom uměleckých a inženýrských oborů) se hlásíte na školu, a nikoliv na konkrétní obor. Díky tomu studenti nejsou tak úzce specializovaní jako u nás. Základem bývají čtyři předměty na semestr, z nichž část je povinná (například angličtina). Liší se i svou náročností, takže záleží na vás, co zvládnete. Na rozdíl od Česka není na amerických školách neobvyklé, když po vás učitel chce každý týden přečíst několik set stran textu a vypracovávat eseje, ve kterých nabyté znalosti použijete. Aktivní musíte být každý den, ne jen týden před zkouškovým obdobím.

rom případného zaměstnání (kvůli vízu lze pracovat jen v kampusu) školy nabízí spoustu dalších aktivit od akademické práce po sportovní a kulturní vyžití (studenti si tvoří komunity a za kredity lze i šermovat nebo hrát fotbal).

Aleš Weiser se rozhodl odcestovat, když se vrátil jeho šestnáctiletý bratranec po pár měsících z Německa a „měl rozhled, uměl německy a měl za sebou stáž v bance. A věděl, že za tvrdou práci přijde tvrdá odměna, a když nepřijde, tak se pracuje ještě víc a ona přijde potom.“ Jak si vybrat školu Spojených státech je kvalitních škol mnoho.

Vybírat můžete podle nabízených oborů, konkrétních vyučujících, velikosti školy, nabídky ubytování, možností sportovního vyžití, finanční náročnosti (státní školy zahraničním studentům stipendia víceméně neposkytují), selektivnosti a věhlasu, geografické polohy i podle našeho žebříčku.

Některé školy jsou ideologicky zaměřené (na západním pobřeží bývají liberálnější než na východě) a vaše politická vyhraněnost může být výhodou i nevýhodou. Výběr rozhodně nepodceňujte a zkuste si sehnat co nejvíc informací. Nebojte se kontaktovat nejen Fulbrightovu komisi, ale i studenty a učitele z dané školy. Mohou vám poradit například i s ubytováním (kolej bývá mnohem dražší než sdílené byty). Pokud nenajdete žádné Čechy, může to být výhoda.

Pokud na oné škole žádný nestuduje (a třeba ani nikdy nestudoval), je možné, že bude ráda, přihlásí-li se jí první. Přihlásit se můžete na neomezené množství škol (zaplatíte-li poplatky), a kdybyste byli nespokojení, bývá možné později přestoupit jinam. Pozor ale na specifické podmínky. Na některé školy se můžete opětovně hlásit až po několika letech.

Jak se dostat do USA

Přijaté studenty lze rozdělit do tří kategorií:

  1. Sportovci. Pokud jste na takové úrovni, abyste školy mohli reprezentovat, budou k vám štědré (na některých ale i tak budete muset projít normálním přijímacím řízením). Podmínkou je, že nejste profesionál. Hlásit se můžete i na státní univerzity, které normální stipendium zahraničním studentům nedávají. Ženy mají oproti mužům výhodu, protože americké školy musí přispívat stejnou částkou na mužské a ženské sporty. Má-li škola tým amerického fotbalu, zbývá jí velký rozpočet pro sporty, jako je tenis nebo atletika.

  2. Zajištění. Nemusíte-li řešit financování a po škole nechcete stipendium, posune vás to v přijímacím řízení mezi uchazeči o několik příček výš. Nepodaří se vám sice koupit místo v těch nejlepších (část z nich přijímá studenty bez ohledu na finanční situaci), ale pořád si budete moci vybrat z mnoha škol, které jsou velmi dobré. Pokud peníze nemáte, není to překážka -podívejte se na tabulku na konci článku.

  3. Nadaní. Každá škola hledá někoho jiného, ani ty nejprestižnější školy nechtějí mít třídy plné stejných lidí. Nemusí tedy vadit, že nemáte dokonalé akademické výsledky, protože ty nejsou jediným měřítkem nadání. Body u přijímacího řízení můžete dostat i za jiné dovednosti a úspěchy, jen je musíte umět prodat.

Přijímací řízení

Podle Jakuba Tesaře je přihlašovací proces mozaika, „musíte se snažit, aby byla každá část co nejlepší, ale pokud je některá špatná, nemusí to být překážka“.
Výjimky existují všude. Zuzana Vuová, dvaadvacetiletá studentka Pomony, radí: „Není potřeba svůj plán vzdát jen kvůli formalitám. Nebojte se do školy zavolat, vysvětlit svou situaci a zeptat se na možná řešení, oni vám poradí.“ Pokud ale můžete, je jednodušší postupovat standardní cestou.

Registrujte se na www.commonapp.org, je tam seznam všech škol a informace o tom, co která vyžaduje. Do systému vložíte všechny materiály a pak je přímo pošlete do vybraných škol. Skoro všechny školy požadují buď testy SAT, nebo ACT, což jsou obdoby českého SCIO. V Česku je můžete dělat několikrát za rok na International School of Prague. Skládají se z několika částí (porozumění textu, matematika...) a každá škola vyžaduje jinou kombinaci. Můžete je opakovat víckrát a snažit se tak o co nejlepší výsledek. Školám to nevadí, protože nechtějí jednoduchý filtr na uchazeče, ale chtějí zjistit, čeho jste schopní. Abyste doložili svou znalost angličtiny, musíte složit zkoušky TOEFL nebo IELTS. Navíc školy zajímají i známky z předešlého studia, takže byste na ně měli myslet i v prváku na SŠ. Problém možná budete mít se sháněním doporučujících dopisů, které by měly říct víc než jen: „Tomáš se velmi dobře učil." Napíšete-li si je sami, komise to pravděpodobně pozná. Absolvent Harvardu Jiří Jelínek upozorňuje i na kulturní rozdíly: „V Americe je každý excellent a české very good prostě nestačí, je třeba na naše poměry trochu přehánět."

Na vás samotné zbývá další úkol OE motivační esej. Je to velmi důležitá součást přihlášky, protože se v ní můžete nejlépe odlišit od ostatních. Napište ji sami, a nejsteli rodilí mluvčí, nebojte se jazykové bariéry. Jistě nebudete u přijímaček jediní cizinci a to, že jste Češi, není na škodu. Samozřejmě to neznamená, že byste neměli oslovit někoho, kdo vám text zkontroluje.

Je toho hodně, takže začněte včas.

Kladně škola hodnotí i to, když se do ní přihlásíte v předtermínu, protože tím prokážete svůj vážný zájem.

Věřte si

Vybrali jste si školu, kam se dostane jen jeden z pěti? Nevadí. Pokud nevěříte ve své přijetí, nechte rozhodnutí na škole.
Při přijetí nejde jen o čísla, jde i o vaši osobnost. Nikdy nemůžete dopředu vědět, koho čím zaujmete. Buďte upřímní a nebojte se ukázat, kdo doopravdy jste. Běháte každé ráno? Vyhráváte v matematických olympiádách? Nevypisujte sáhodlouhý seznam aktivit, ale ukažte, že když vás něco zajímá, věnujete se tomu. Dvojnásob, pokud vaše aktivity pomáhají i někomu dalšímu. Když se nepochválíte vy, nikdo jiný to za vás neudělá, tedy nepočítaje autory již zmíněných doporučení. Od koho bude, je na vás. Navazujte kontakty a chovejte se k lidem slušně, nikdy totiž nevíte, na koho kde narazíte

***

top 50
1. stanford university, Palo Alto, Kalifornie
2. pomona college, Claremont, Kalifornie
3. princeton university, Princeton, New Jersey
4. yale university, New Haven, Connecticut
5. columbia university, New York, New York
6. swarthmore college, Swarthmore, Pensylvánie
7. u. s. military academy, West Point, New York
8. harvard university, Cambridge, Massachusetts
9. williams college, Williamstown, Massach.
10. mIT Cambridge, Massachusetts
11. u. of pennsylvania, Filadelfie, Pensylvánie
12. brown university, Providence, Rhode Island
13. amherst college Amherst, Massachusetts
14. u. of chicago, Chicago, Illinois
15. duke university, Durham, Severní Karolína
16. dartmouth college, Hanover, New Hampshire
17. northwestern u., Evanston, Illinois
18. california institute of technology, Pasadena, Kalifornie
19. cornell university, Ithaca, New York
20. Bowdoin College, Brunswick, Maine
21. Washington and lee university, Lexington, Virginie
22. Berkeley, Berkeley, Kalifornie
23. Wellesley College, Wellesley, Massachusetts
24. U. of notre dame, Notre Dame, Indiana
25. tufts university Medford, Massachusetts
26. Georgetown u. Washington DC
27. Vassar College Poughkepsie, New York
28. U. S. Naval Academy Annapolis, Maryland
29. U. of virginia Charlottesville, Virginie
30. U. of michigan, ann arbor, Ann Arbor, Michigan
31. u. s. air force academy, Colorado Springs, Colorado
32. davidson college, Davidson, Severní Karolína
33. rice university, Houston, Texas
34. u. of california, los angeles, Los Angeles, Kalifornie
35. boston college Chestnut Hill, Massachusetts
36. colgate university Hamilton, New York
37. vanderbilt u. Nashville, Tennessee
38. Chapel Hill, Chapel Hill, Severní Karolína
39. Wesleyan U. Middletown, Connecticut
40. BRYN MAWR COLLEGE, Bryn Mawr, Pensylvánie
41. MIDDLEBURY COLLEGE, Middlebury, Vermont
42. CARNEGIE MELLON U., Pittsburgh, Pensylvánie
43. HAVERFORD COLLEGE, Haverford, Pensylvánie
44. COLLEGE OF WILLIAM AND MARY, Williamsburg, Virginie
45. CARLETON COLLEGE, Northfield, Minnesota
46. JOHN HOPKINS U., Baltimore, Maryland
47. HAMILTON COLLEGE, Clinton, New York
48. LAFAYETTE COLLEGE, Easton, Pensylvánie
49. COLBY COLLEGE, Waterville, Maine
50. OBERLIN COLLEGE, Oberlin, Ohio

Žebříček nejlepších amerických univerzit (bakalářského studia) vznikl ve spolupráci amerického Forbesu (editorka Caroline Howard) a Center for College Affordability and Productivity.

Není pro nás důležitá obtížnost přijímacího řízení ani výše školného. Hodnotíme, kolik studentů neodchází po prvním roce, kolik jich dostuduje, jaké mají pracovní nabídky, jak vysoká je jejich nástupní mzda a kolik získává škola a její studenti ocenění. Sledovali jsme i hodnocení učitelů na RateMyProfessors (krom jejich bodů za fyzickou atraktivitu) a zjistili, kde studovaly přes 25 tisíc nejvlivnějších lidí světa.

Celý žebříček najdete na www.forbes.com/top-colleges.

PhD. U jména se hodí, ale být úspěšný lze i bez něj

GEORGE EASTMAN KODAK Ve 14 letech opustil školu a začal pracovat v pojišťovně, aby uživil sebe, svou matku a sestry. Ve čtyřiadvaceti se dostal k fotografi i, zamiloval si ji a začal po nocích vyvíjet vlastní technologii. O deset let později všichni znali Kodak. DOV CHARNEY AMERICAN APPAREL Když byl na střední škole, začal se zajímat o výrobu a prodej triček. Nastoupil na univerzitu Tufts (kterou nedostudoval) a ze svého pokoje rozjížděl značku, která dnes zaměstnává deset tisíc lidí. Pravděpodobně byl na škole první, kdo vlastnil mobil (za tři tisíce dolarů). STEVE JOBS APPLE Vysokoškolský titul nemá ani jeden z dnes nejinspirativnějších podnikatelů. Byl z poměrně chudé rodiny, která dala velkou část svých úspor na jeho střední školu. Jeden semestr chodil na Reed College v Oregonu, ale studium ukončil. V garáži pak vytvořil Apple. „Musíte v něco věřit: instinkt, osud, život, karmu, cokoliv." MARK ZUCKERBERG FACEBOOK Odmala se zajímal o technologie a počítače. Na Harvardu se stal tím, za kým lidé chodili, když šlo o software. Udělal několik aplikací, než vyrobil harvardskou sociální síš. Vznikl Facebook, Mark s dalšími lidmi opustil školu a přestěhoval se do Palo Alta. Nebýt Harvardu, kdo ví, kde by dnes nejmladší miliardáři světa byli? DAVID KARP TUMBLR Přes den se nudil ve škole a potom seděl u počítače. Pořád. A tak na radu své mámy ze školy ve 14 letech odešel a začal se učit doma, aby měl víc času na to, co ho bavilo. Pracoval na několika startupech a ten nejúspěšnější, Tumblr, ve kterém vlastnil 25 procent, v šestadvaceti letech prodal Yahoo za 1,1 miliardy dolarů. A kdo to zaplatí? VY SAMI - Nezní to příliš populárně, ale jako první byste měli začít pracovat a šetřit si. Můžete si půjčit (i od škol) a splácení nechat na dobu, kdy to bude díky vzdělání snazší. Pokud nechcete riskovat a investovat sami do sebe, proč by měl někdo jiný? ŠKOLA - Některým školám jde jen o peníze. Některým jde o kvalitní studenty. Několik škol včetně Harvardu finanční situaci uchazečů vůbec neřeší, ale ostatní si mezi podobnými uchazeči radši vyberou toho, který peníze nepotřebuje. Budete-li mít dobré akademické výsledky, možná získáte stipendia a granty (obvykle na konkrétní projekty) i od dalších institucí. ZAMĚSTNAVATEL - Zajímáte se o konkrétní výzkum nebo oblast? Možná vám přispěje organizace, která odhalí váš talent a bude vás chtít v týmu. Pravděpodobně u ní budete muset pár let pracovat, takže se nemusíte bát, že zůstanete s titulem na ocet.

Může to být ale i nevýhoda, pokud zjistíte, že daný obor vlastně dělat nechcete. INVESTOR - Potkáte ho třeba ve výtahu. Zaujmete ho a on vám zaplatí školu. A okolí se vás bude opatrně ptát, co za to chce. V Americe je poměrně běžné investovat do nadějných lidí a nechtít nic víc než práci a snahu během studia (a přání k Vánocům). Nemusíte čekat na štěstí, choďte na akce, které se týkají toho, co chcete studovat, případně zkuste slušně oslovit lidi, kteří by mohli chtít podpořit to, co děláte. I kdyby vám jen poradili, bude to stát za to. NADACE Fulbrightova komise Vládní organizace, která vznikla v roce 1991 na základě dohody mezi vládami České republiky a Spojených států amerických. Krom stipendií na navazující studia nebo výzkum na magisterské nebo doktorské úrovni, která financují obě vlády, poskytuje i bezplatné poradenství týkající se jakéhokoli studia ve Spojených státech. Uzávěrka přihlášek je v září 2013.

Nadace The Kellner Family Foundation - Projekt Univerzity byl původně určený absolventům Open Gate, ale nyní poskytuje stipendia na bakalářské i magisterské programy studentům i z jiných škol. Hodnotí jejich dosavadní akademické výsledky, prestiž zvolené univerzity, motivaci, aktivitu v dalších oblastech a také finanční situaci. Uzávěrka přihlášek bude 31. května 2014.

Nadace Zdeňka Bakaly - Stipendia jsou určena studentům základních univerzitních programů i pro pokračující studenty. V případě odpovídajících výsledků je podporuje po celou dobu studia. Žadatelé by měli být cílevědomí, v něčem výjimeční a měli by pomáhat potřebným. Uzávěrka přihlášek bude v květnu 2014.

Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových - Stipendia jsou na jeden rok magisterského studia technických oborů, přírodních věd, ekonomie, historie a politologie na vybraných prestižních školách. Cílem nadace je umožnit kvalitní vzdělání těm, kdo mají jasno v tom, co chtějí dělat. Jak říká Tomáš Krsek, „elity posouvají národ vpřed“. Termín uzávěrky je na vás.
 

(autor: Karina Fraňková)

Další články z médií

Všechny aktuality