Nadějní žáci a studenti zazářili

Středočeští krajští vítězové Logické olympiády mají velké šance v celorepublikovém kole

STŘEDNÍ ČECHY Kolik minut uběhlo od dvanácti hodin, jestliže právě před dvěma hodinami uběhl přesně trojnásobný počet minut od devíti hodin? Nebo zkuste doplnit řadu následujících čísel: 4–9–2–1–0 –8–5– _– _–_.

Přesně takové příklady řešily středočeské děti v krajském kole Logické olympiády 2016, kterou už devátým rokem pořádá Mensa České republiky. A středočeští vítězové, kteří se v celorepublikovém kole utkají s ostatními příští pondělí v Míčovně Pražského hradu, mají velké šance uspět.

Povede se hattrick?
Třeba čtrnáctiletý Václav Trpišovský z gymnázia Open Gate v Babicích, který svoji kategorii B pro žáky II. stupně ZŠ vyhrál v krajském kole letos už potřetí a je zároveň celorepublikovým vítězem soutěže za poslední dva ročníky. „Logické uvažování mě vždycky bavilo. Občas jsem se zapotil, ale na většinu úloh jsem přišel,“ komentuje svoji letošní účast Václav, který studuje díky stipendiu nadace manželů Kellnerových. Logikou se baví i ve volném čase, dobrovolně vede matematický seminář pro mladší spolužáky. „Už čtvrtým rokem řeším matematický korespondenční seminář Pikomatu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a jezdím na jeho tábor,“ dodává Václav. Svoji budoucnost však vidí spíš ve fyzice. „Líbí se mi, jak jsou její části vzájemně logicky provázány. Ať už jde o optiku, mechaniku nebo třeba elektřinu. Jevy probíhají podle daných zákonů a logicky se z nich odvozují. Navíc je v praxi mnohem využitelnější než třeba matematika,“ podotýká Václav, který má i zlatou medaili pro třicet nejúspěšnějších ze soutěže Junior Mathematical Challenge, pořádané britskou organizací United Kingdom Mathematics Trust při univerzitě v Leedsu.

Mám rád „zebry“
Podobně na to jde i středočeský vítěz nejvyšší kategorie C pro SŠ, sedmnáctiletý Mikuláš Plešák, také z gymnázia Open Gate. Ten si zrovna nedávno zkoušel na stránkách listu The Guardian hádanku prezentovanou jako součást přijímacího řízení na Oxbridge (zkratka univerzit Oxfort a Cambridge – pozn. red.). „Studuji i Higher Level Mathematics jako maturitní předmět pro mezinárodní maturitu IB,“ doplňuje Mikuláš. Z logických úloh má rád „zebry“. Tedy dedukci chybějících informací v jasně omezené sadě. Jaké úlohy mu však činí potíže? „Vím, že pokud v řadě obrázků okamžitě nenajdu systém a nenapadne mě, jak ji doplnit, pravděpodobně úlohu nevyřeším. Na podobné jsem narazil i letos,“ dodal Mikuláš.

Sudoku už ve školce
Úspěšnou trojici uzavírá vítěz kategorie A pro žáky I. stupně, jedenáctiletý Lucas Všetula ze ZŠ Senohraby. I on už v republikovém finále byl, loni obsadil 26. místo. „Testování bylo rozděleno do pěti testů a trvalo až do pozdního odpoledne. Bylo to únavné, ale i tak jsem si to užil,“ vzpomíná. Jako ostatní vítězové i Lucas se matematikou a logikou baví odmala. „Už ve školce jsem rád luštil sudoku se všemi devíti čísly. Od první třídy jsem dostával v matematice práce navíc,“ říká nadaný páťák. Se staršími vítězi ho spojují i nevyřešené úlohy. „V příkladu byly vystřiženy různé kousky šachovnice a měla se z toho poskládat šachovnice celá do prázdného bílého pole. Zdálo se mi to časově náročné, a tak jsem to odložil a už se k tomu nevrátil,“ uzavírá.

 

Další články z médií

Všechny aktuality