Nadání je dar i závazek

Zájem českých studentů zakončit své středoškolské studium mezinárodní maturitou rok od roku roste. Mají k tomu dobrý důvod. Pro prestižní zahraniční univerzity, kam mnozí z nich poté míří, jsou totiž výborné výsledky právě této zkoušky jedním ze základních kritérií pro přijetí.

Do dvouleté přípravy na International Baccalaureat (IB) se zapojila také Thea Kratochvílová, sedmnáctiletá studentka Open Gate, která na tomto gymnáziu studuje díky stipendiu od rodinné nadace Renáty a Petra Kellnerových.

Jak tě studium na Open Gate změnilo?
Už to, že jsem se sem dostala, mi dodalo sebevědomí. Vlivem důrazu na tzv. komunity servis se změnil můj přístup k ostatním. Můžu jim být nápomocná třeba i tím, že jim dodám odvahu nebát se jít za svými sny. Doučuji mladší děti angličtinu a můžu jim říct, že není třeba mít obavy, že jsem to taky zvládla, ačkoli jsem sama zpočátku považovala některé bariéry za nepřekonatelné.

Jakou jsi měla angličtinu, když jsi sem přicházela?
Uměla jsem počítat do deseti, pár zvířátek a pár barviček. Přestože jsem chodila na angličtinu od třetí třídy, projevovalo se, jak dobře se čeští žáci umějí vyhnout učení, když chtějí – často se stávalo, že jsme při hodinách nedělali nic jiného, než jen hráli pexeso. Při příchodu na Open Gate byla má angličtina nejhorší ze třídy. Během studia jsem se čtením a taky debatováním neuvěřitelně vypracovala. Teď už jsem pokročila z nejhorší skupiny do té prostřední a mám tu z angličtiny jedničku. Už nemám problém rozumět a plynule mluvit.

Proč sis vybrala zakončení středoškolského studia mezinárodní maturitou?
Chtěla bych jít pak na některou ze zahraničních univerzit a pro přijetí tam je výborný výsledek u International Baccalaureat (IB) velice důležitý. Například University of Cambridge vyžaduje výsledek z IB nad 39 bodů. Na Open Gate už má IB tradici, děláme společně maximum pro to, abychom uspěli.

Máš nějakou preferenci, kam by ses chtěla na vysokou školu vydat?
Pravděpodobně do Asie nebo do USA. V Asii se mi líbí tamní mentalita a jsou tam velmi dobré školy.

Studijní obor už máš také vybraný?
Mám oblíbené obory, ale ještě nevím jak je skloubit do nějaké profese, které bych se mohla reálně věnovat. Pravděpodobně to bude něco souvisejícího s matematikou, historií nebo něčím, co vychází z mé obliby v debatování, například diplomacie a mezinárodní vztahy.

Pokud by vyhrála matematika, kde si představuješ, že budeš za deset let?
Dovedu si představit něco v oboru bankovnictví. Pravděpodobně ze mě nebude suchý matematik, co celé dny vysedává nad rovnicemi.

Jaká byla tvá vysněná profese v dětství?
Pamatuji se, že jsme měli v první třídě popsat pro školní časopis Kaštánek svou vysněnou profesi. Holčičky chtěly být zpěvačkou, princeznou, kluci vojákem a já jsem napsala, že chci být ředitelka banky. Okamžitě bylo jasné, že mé ambice jsou úplně někde jinde.

Máš představu, jakou část tvého školného na Open Gate pokrývá sociální stipendium?
Mám stoprocentní stipendium. Získala jsem i akademické stipendium, takže peníze, které jsem takhle na školném „ušetřila“, mi Nadace alokuje na další studium. (O přidělení sociálního stipendia rozhoduje správní rada Nadace, o akademickém přímo škola. V obou případech jde ale o prostředky Nadace, pozn. redakce).

 

Nadání je dar i závazek