Chlapec z dětského domova získal mezinárodní ocenění a setkal se s královskou rodinou

Devatenáctiletý romský mladík se propracoval z dětského domova až k setkání se členy královské rodiny. V rámci programu DofE začal vydávat časopis pro dětské domovy, zdokonalil se ve florbalu a zúčastnil se i zahranični expedice. V Londýně pak vystoupil před princem Edwardem a jeho manželkou Sofií.

Praha - Žáci stovky škol se v Česku zapojují do Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Jeden z nich, devatenáctiletý Lukáš Kotlár, to díky ní dotáhl z dětského domova až k setkání s britskou královskou rodinou. Těžištěm jeho aktivit byla práce pro čtvrtletník a online časopis Zámeček určený dětem z dětských domovů, jehož se stal šéfredaktorem.

Mezinárodní cena vévody z Edinburghu je vzdělávacím programem určeným pro lidi od 14 do dovršení 25 let. Každý účastník se podle své volby věnuje aktivitám ve čtyřech oblastech - dobrovolnictví, sportu, rozvoji talentu a dobrodružné expedici. Na nejvyšší úrovni se k tomu přidává akce s pobytem. Program funguje od roku 1956 a aktuálně je možné se do něj zapojit ve více než 140 zemích světa. Zlatá úroveň je určená lidem starším 16 let a trvá minimálně rok a půl.

V Česku se programu DofE v posledních dvou letech zúčastnilo více než tisíc studentů. "Jsou to mladí lidé napříč různými typy škol. Naším cílem je mít do roku 2018 zapojených 120 institucí a 5 000 účastníků," uvedl na tiskové konferenci ředitel této ceny v Česku Tomáš Vokáč.

Jedním z řady účastníků byl student gymnázia Open Gate, Lukáš Kotlár. Na tuto školu se dostal ve dvanácti letech z dětského domova v Uherském Ostrohu díky stipendiu Nadace The Kellner Family Foundation. Prezentace starších spolužáků ho inspirovaly k zapojení do programu DofE. "Na počátku mě lákaly hlavně expedice. Nakonec ale pro mě byla nejdůležitější aktivita dobrovolnictví. Zámeček je jediné médium pro dětské domovy a tohle dalo mé aktivitě větší smysl," vyprávěl. V rámci programu začal aktivněji hrát florbal, jako člen expedice navštívil český Banát v Rumunsku a zlepšil se v prezentačních dovednostech.

Vystoupení před královskou rodinou
Českou republiku tento mladý Rom reprezentoval v Londýně na společenské události zaměřené na podporu speciálních projektů DofE. Vystoupil tam před členy královské rodiny, princem Edwardem a hraběnkou Sofií, i významnými sponzory a donátory.

Kotlár chce v aktivitách, k nimž ho tento program přivedl, pokračovat dál. Na rozdíl od většiny spolužáků, kteří se chystají na zahraniční univerzity, plánuje pokračovat na vysoké škole v Česku. "Chci studovat politologii a mezinárodní vztahy. Chtěl bych to pak propojit s médii," řekl.

Učitel a koordinátor tohoto programu na Open Gate Luděk Michalík je přesvědčen, že účast v DofE může mladým lidem změnit život. "Dává také učitelům možnost poznat studenty jinak než jen při výuce ve třídě a pomoci jim v životě," doplnil. Peter Nitsche, ředitel Open Gate, si myslí, že nestačí připravovat studenty na budoucí život jen po akademické a dovednostní stránce. Mladí lidé podle něj potřebují empatii, toleranci a zodpovědnost, k čemuž je právě tento program vede. "Ještě jsem neviděl studenta, který by se účastí v této ceně nezměnil k lepšímu," dodal.

autor | ČTK

http://tinyurl.com/p4zpdfy